Sektorkolejowy » Kraków: testy tramwajowe na Trasie Łagiewnickiej

Kraków: testy tramwajowe na Trasie Łagiewnickiej

pzez Adrian

W piątek (3 czerwca) na Trasę Łagiewnicką w Krakowie wyjechały pierwsze tramwaje, które odbyły jazdy próbne przed włączeniem nowego odcinka do ruchu. Testowy tramwaj jechał między pętlą Kurdwanów a ul. Zakopiańską. W ubiegłym miesiącu testy bezpieczeństwa prowadzone były w tunelu drogowym pod tzw. białymi morzami.

Trasa Łagiewnicka jest częścią trzeciej obwodnicy miasta. Jej łączna długość to 3,5 km. Wzdłuż trasy drogowej powstała linia tramwajowa łącząca pętlę na osiedlu Kurdwanów z linią prowadzoną w ciągu ul. Zakopiańskiej. Długość nowego fragmentu trasy tramwajowej to około 1,7 km podwójnego toru, z czego na odcinku około 0,7 km torowisko jest poprowadzone tunelem. Nowe przystanki tramwajowe zlokalizowano przy ul. Beskidzkiej, ul. Witosa, ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kładce prowadzącej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ten przystanek będzie podziemny) oraz przy ul. Zakopiańskiej.

Poza budową nowego torowiska w ramach tego samego przedsięwzięcia przebudowana została linia tramwajowa na odcinku o długości 0,6 km wzdłuż ul. Zakopiańskiej. Po nowych torach tramwaje będą mogły jeździć z prędkością 50 km/godz.

Termin zakończenia prac przesuwano kilkukrotnie. Zgodnie z pierwotnymi założeniami inwestycja miała się zakończyć w grudniu 2021 r. Teraz magistrat krakowski podaje, że nowe odcinki dróg i torowiska będą dostępne dla użytkowników od połowy lipca. Generalnym wykonawcą projektu jest Budimex S.A.

Autor: Agata Sumara
Fot. krakow.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz