Sektorkolejowy » Podkarpackie: Lepszy dostęp do kolei i wygodniejsze podróże pociągami

Podkarpackie: Lepszy dostęp do kolei i wygodniejsze podróże pociągami

pzez Damian

Dostępniejsza kolej w województwie podkarpackim

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o podpisaniu umowy, która dotyczy realizacji prac budowlanych w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 na terenie województwa podkarpackiego. W ramach podpisanej umowy wykonawca inwestycji zajmie się:

 • budową nowego przystanku kolejowego w Przemyślu
 • budową nowego peronu na stacji Medyka
 • wykonaniem przejścia podziemnego i specjalnej pochylni w Żurawicy

Przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pozwoli na zwiększenie atrakcyjności kolei jako środka transportu w woj. podkarpackim

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to inwestycja w lepszy dostęp do kolei w mniejszych miejscowościach i miastach także w województwie podkarpackim. Poprawa warunków obsługi na peronach będzie sprzyjać wyborowi kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych” – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Ponadto wzrośnie również poziom bezpieczeństwa oraz komfort podróży pociągiem.

„Prace, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonają w Przemyślu, Medyce i Żurawicy ułatwią podróżnym dostęp do kolei regionalnej i międzywojewódzkiej. Zwiększy się również bezpieczeństwo w drodze do pociągów. Inwestycje w województwie podkarpackim są realizowane z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, który w całej Polsce obejmuje ponad 350 lokalizacji” – mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek kolejowy na linii Kraków Główny – Medyka

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., nowy przystanek kolejowy o roboczej nazwie Przemyśl Lwowska ma powstać niedaleko centrum handlowego, przy ul. Lwowskiej. Osoby, których poruszanie się jest ograniczone, będą mogły skorzystać ze specjalnych pochylni. Ponadto przewidziano również pasy ostrzegawcze, oznakowanie przygotowane w alfabecie Braille’a oraz ścieżki dotykowe, dzięki czemu korzystanie z usług kolei przez osoby niewidome lub niedowidzące stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Nowy peron na stacji kolejowej w Medyce

Lepszy dostęp do kolei zapewni nowy peron na stacji Medyka, którego lokalizację zaplanowano około 500 metrów bliżej w kierunku Przemyśla, dzięki czemu dystans, jaki pasażerowie będą musieli pokonać, aby dostać się do pociągu, ulegnie skróceniu. Warto dodać, że peron zostanie zaadaptowany do potrzeb osób, których przemieszczanie się jest ograniczone – tak jak w przypadku nowego przystanku kolejowego w Przemyślu.

Przejście podziemne i pochylnia usprawnią przemieszczanie się na terenie stacji Żurawica

Na stacji kolejowej Żurawica użytkownicy kolei, będą mogli skorzystać z przejścia podziemnego oraz pochylni. Przewidziano również ułatwienia dla osób, których przemieszczanie się jest ograniczone w takim samym zakresie jak na przystanku w Przemyślu i peronie w Medyce, które powstaną w ramach inwestycji PKP PLK.

Wykonawstwo i koszt przedsięwzięcia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sumaryczna wartość inwestycji, która obejmuje wykonanie projektu oraz realizację prac budowlanych w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 wynosi więcej niż 12,5 mln zł netto. W dniu 10 lutego 2022 roku PKP PLK podpisały umowy z wykonawcami poszczególnych zdań:

 • budowa nowego przystanku kolejowego w Przemyślu – realizacją tego zadania zajmie się Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego „Transkol” Sp. z o.o. (wartość podpisanej umowy to 2 mln zł netto)
 • budowa nowego peronu na stacji Medyka – zadanie zostanie wykonane przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego „Transkol” Sp. z o.o. (wartość podpisanej umowy to 2,4 mln zł netto)
 • wykonanie przejścia podziemnego i specjalnej pochylni w Żurawicy – zadanie zostanie zrealizowane przez przedsiębiorstwo INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o. (wartość podpisanej umowy to 8,1 zł netto)

Zgodnie z planem prace budowlane mają zakończyć się w trzecim kwartale 2023 r.

Rządowy Program Przystankowy na Podkarpaciu

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 na terenie województwa podkarpackiego (lista podstawowa) obejmuje 9 inwestycji w następujących miejscowościach:

 • Przemyśl
 • Hurko
 • Medyka
 • Żurawica
 • Ropczyce
 • Strzyżów
 • Zaklików
 • Mielec (dwa nowe przystanki)

Przystanki, na których wykonanie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały już umowy to:

 • Mielec Europark
 • Chorzelów Południowy
 • Strzyżów Zachód

Należy dodać, że trwa postępowanie przetargowe, którego zakres obejmuje modernizację peronów w Ropczycach. Lista rezerwowa składa się z 11 zadań.

O inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które są realizowane w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 pisaliśmy już m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot: plk-sa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz