Sektorkolejowy » Po Dolnym Śląsku będą jeździć pociągi hybrydowe

Po Dolnym Śląsku będą jeździć pociągi hybrydowe

pzez Adrian

Koleje Dolnośląskie (KD) poinformowały, że pierwszy z sześciu zamówionych pociągów hybrydowych Impuls II dotarł już do legnickiej bazy technicznej. Uruchomienie pierwszego składu planowane jest na październik. Koszt zakupu pociągów od nowosądeckiego producenta, firmy Newag, to 170 mln zł.

Pierwsza dolnośląska hybryda

Impulsy drugiej generacji wyposażone są w dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy, co pozwala im pokonywać również niezelektryfikowane odcinki trasy. Maksymalna prędkość hybrydy, kiedy korzysta z trybu elektrycznego, to 160 km/godz. W przypadku korzystania z napędu spalinowego składy mogą jeździć z prędkością do 120 km/godz.

Pociągi niskopodłogowe składają się z trzech członów. Mogą jednorazowo przewozić ponad 300 pasażerów. Zostały dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, a ponadto posiadają liczne udogodnienia dla pasażerów, w tym m.in. bezprzewodowy internet, nowoczesny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, miejsca do przewozu rowerów, gniazdka elektryczne, porty USB, śmietniki z systemem segregacji odpadów.

Co ciekawe, producent podkreśla, że w pojazdach tych po raz pierwszy na świecie wykorzystano technologię elektronicznego papieru jako informacji dla pasażerów i w ten sposób zastąpiono drukowane plakaty dostępne w pojazdach. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza energię i surowce, ale też umożliwia zdalne sterowanie wyświetlanymi treściami.

Przeczytaj także: E-papierowe rozkłady jazdy tramwajów w Warszawie

Do legnickiej bazy przewoźnika na razie trafił pierwszy taki pociąg, a kolejne pięć ma być dostarczone przed końcem pierwszego kwartału 2022 r.

Pierwszy skład aktualnie poddawany jest uzupełniającym badaniom oraz testom i jest przygotowywany do wyjazdu na tory w przyszłym miesiącu.

Jak podają KD, „Nowe pojazdy hybrydowe dołączą do obecnie użytkowanych 27 elektrycznych Impulsów. Podpisana ze spółką Newag umowa pozwala regionalnemu przewoźnikowi na zamówienia dodatkowych dwóch pojazdów na warunkach zamówienia podstawowego”.

Autor: Agata Sumara
Fot. kolejedolnoslaskie.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz