Sektorkolejowy » Premiera polskiej, pierwszej w Europie lokomotywy wodorowej

Premiera polskiej, pierwszej w Europie lokomotywy wodorowej

pzez Adrian

Podczas gdańskich targów kolejowych Trako premierę miała pierwsza w Europie, druga na świecie lokomotywa wodorowa wyprodukowana przez bydgoską firmę Pesa. Prace nad budową zeroemisyjnego pojazdu trwały dwa lata.

Druga na świecie lokomotywa wodorowa z Polski

Prototypowy model czteroosiowej wodorowej lokomotywy manewrowej z bydgoskich zakładów, zaprezentowany w Gdańsku, napędzany jest ogniwem wodorowym i baterią. Jednostka wyposażona jest w silniki trakcyjne o mocy 4 x 180 kW. Wodór zgromadzony jest w zbiornikach, w których mieści się 175 kg paliwa, a jedno tankowanie umożliwia pracę lokomotywy manewrowej przez dobę.

Jednostka ta, zgodnie z zapowiedziami prezesa Pesy, Krzysztofa Zdziarskiego, „będzie przeznaczona do testów, najpierw u nas w firmie, później na torze próbnym w Żmigrodzie i oczywiście też u naszego docelowego partnera PKN Orlen na torach w Płocku. To jest tak naprawdę jeden z dwóch wyprodukowanych na świecie prototypów lokomotywy wodorowej. Jest również prototyp chiński, który od kilku miesięcy jest objeżdżany. Nasza lokomotywa jest absolutnym liderem w Europie” – cytuje TVP Info.

Przeczytaj także: Kolej na energię wodorową. Porozumienie o współpracy podpisane

Jak tłumaczył na targach Zdziarski, lokomotywa może służyć np. do obsługi pojazdów w portach, w fabrykach lub innych bocznicach.

Przy budowie tej jednostki producent współpracował z wieloma partnerami z kraju i z zagranicy, a wśród nich znalazły się takie podmioty, jak: ABB, Ballard, Worthington, Luccini, Rawag, TSA, CADD.

W dalszej perspektywie Pesa zamierza wyprodukować lokomotywę szlakową. Tego typu jednostka wymaga szczególnych rozwiązań w zakresie tankowania, ponieważ „wodór ze swoją bardzo niską masą cząsteczkową potrzebuje dużych zbiorników, więc tu dużą rolę odgrywać będzie częstość tankowania” – wyjaśnił Zdziarski. Gdańskie 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako, odbywające się w dniach 21–24 września to największe w Polsce i drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. W tym roku gromadzi około 500 wystawców z 25 krajów z całego świata.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Robert1212 1 grudnia 2021 - 22:16

Wygląda jak U-boot….

Odpowiedz

Zostaw komentarz