Sektorkolejowy » Pierwszy dzień targów już za nami!

Pierwszy dzień targów już za nami!

pzez Adrian

TRAKO 2021 ruszyło pełną parą. Prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski powitał wszystkich wystawców, gości, partnerów oraz patronów medialnych. Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali między innymi Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Krzysztof Mamiński – Prezes PKP SA, dr inż. Ignacy Góra – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a w imieniu Komisarz Transportu Adiny Vălean głos zabrał również szef jej gabinetu Walter Goetz.

„Dziękuję swojej załodze za przygotowanie tego centrum i całej przestrzeni 36 tys. m2, żeby móc Was tu ugościć. Jeszcze 3 miesiące temu rozbieraliśmy powstały tu w czasie pandemii szpital (…) Chciałem również podkreślić, że spełniliśmy naszą misję w czasie pandemii dzięki współpracy grupy Lotos i szpitala Copernicus stworzyliśmy świetny zespół, zbudowaliśmy szpital i obsłużyliśmy 850 chorych, a teraz jesteśmy gotów aby Was gościć” – podkreślił Prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski.

„Ten trudny czas, który odchodzi w przeszłość pokazał, że kolej to najlepszy, najbezpieczniejszy, najbardziej innowacyjny i odporny na wszystkie zła środek transportu. Chciałbym, żeby dla każdego kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru” – Mówił Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Następnie o godzinie 13:30 odbyła się wyczekiwana premiera wodorowej lokomotywy manewrowej Pesy oraz premiera Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego FPS Plus. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przesłał list, który został odczytany przez posła Piotra Króla. Poseł z Bydgoszczy dodał: „To będzie historyczny moment, ten dzisiejszy dzień spowoduje, że Pesa będzie nie tylko bydgoską, nie tylko polską dumą, ale za chwilę stanie się europejską dumą”.

„Najpierw był mecz o honor, potem mecz o wszystko a dzisiaj mamy mecz otwarcia i otwieramy dzisiaj nowy rozdział. On ma kilka ważnych elementów w swoim motto, jest to zero emisyjność, jest to zespół badawczo rozwojowy i jest to nasz Pesowy zespół z Bydgoszczy i chciałbym dzisiaj podziękować przedstawicielom tego zespołu” – wygłaszał Prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Następnie odbyła się huczna prezentacja wodorowej lokomotywy SM42, która przykuła uwagę wszystkich uczestników targów.

Pod koniec dnia odbył się pokaz oferty Alstomu dla rynku polskiego oraz ogłoszenie premier tegorocznych targów, czyli wodorowy EZT Coradia iLint prezentowany już wcześniej dla zamkniętego grona na torze doświadczalnym w żmigrodzie, Lokomotywa Traxx DC3, jest to najnowsza lokomotywa rodziny Traxx wraz z spalinowym modułem dojazdowym przeznaczonym do prowadzenia prac manewrowych na bocznicy. Jest ona przeznaczona dla przewoźnika „Industrial Division”. Trzecią premierą jest symulator ATO, czyli symulator autonomicznego prowadzenia pojazdu, który pokazuje w jaki sposób mogą pracować pojazdy wyposażone w system Alstomu.

Autor: Paweł Gajos 
Fot. Adrian Stefańczyk

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz