Wartość rynku sterowania ruchem kolejowym w Polsce szacowana jest na około 3 mld zł rocznie. Dwa działające na tym rynku podmioty – Zakłady Automatyki Kombud S.A. i Rail-Mil Group łączą siły i tworzą holding, by zintensyfikować działalność badawczo-rozwojową oraz zwiększyć potencjał m.in. w sektorze kolejowym.
Holding zostanie utworzony przez połączenie zakładów Kombud oraz spółek tworzących Rail-Mil Group. Zawarte pomiędzy tymi podmiotami porozumienie zostało zatwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podano w informacji prasowej, „holding pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli obydwu grup”.
Połączenie firm i utworzenie holdingu ma na celu zwiększenie szans i rozłożenie ryzyk w różnych obszarach działalności, począwszy od rozwoju technologii przez certyfikacje, sprzedaż po wdrożenie i serwis.
Jak mówi Anna Szczygielska, członek zarządu w ZA Kombud, połączenie firm „umożliwi rozwój w nowych obszarach, zarówno poprzez wspólną ofertę produktową na rynku ETCS, działalność eksportową, jak i możliwe akwizycje”. „Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały wagę krajowych kompetencji w obszarze infrastruktury krytycznej. Transakcja wzmocni nasz potencjał i ofertę firm z grupy w obydwu tych dziedzinach. Dzięki połączeniu wszystkie systemy sterowania będą w większości bazowały na komponentach wytwarzanych wewnątrz Grupy, co daje możliwość zmniejszenia zależności od importu podzespołów” – dodaje Sławomir Jasiński, wiceprezes Rail-Mil Group.
Kombudjest obecny na rynku 30 lat. W tym czasie zrealizował około 150 komputerowych systemów stacyjnych i ponad 1800 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych. Systemy opracowane przez tę firmę działają m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), na stacjach warszawskiego węzła kolejowego czy na Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS).
Rail-Mil Groupspecjalizuje się w elektronice i automatyce przemysłowej. Opracowała m.in. systemy sterowania dla metra i kolei, bazując na europejskich standardach ERTMS i ETCS-L1. Wyprodukowała m.in. system pozwalający na autonomiczny ruch pociągów. Dostarczyła systemy sterowania ruchem dla metra warszawskiego.
Efektem utworzenia holdingu będzie skupienie w nim najszerszego na polskim rynku portfolio własnych systemów sterowania. Łącznie w obu firmach będzie zatrudnionych ponad 500 osób, z czego 300 to inżynierowie.
Autor: Agata Sumara
Fot. Kombud S.A.