Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) rozszerza flotę taborową o kolejne nowoczesne jednostki. Dostawę trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) Elf 3 zrealizuje Pesa Bydgoszcz. Produkcja pojazdów już się rozpoczęła. Pasażerowie mogą się ich spodziewać w regularnej eksploatacji w 2026 r.
10 nowych Elfów zasili flotę przewoźnika w wyniku skorzystania przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ) z tzw. prawa opcji, które uwzględniała umowa zawarta z Pesą w lutym ub. r. Wtedy to podpisano kontrakt na dostawę 4 EZT-ów z rodziny Regio160 z możliwością rozszerzenia o kolejne 20 jednostek.
To są bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców Województwa Łódzkiego, którzy podróżują kolejami regionalnymi. To będą nowoczesne i wygodne pojazdy. Jestem przekonana, że zakup tych pojazdów zachęci pasażerów do tego, żeby przesiąść się do pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na pewno nie są to ostatnie zakupy, ponieważ ja i cały Zarząd Województwa Łódzkiego stawiamy na kolej. Chcemy, żeby nasz region był jak najlepiej skomunikowany, a mieszkańcy mogli sprawnie podróżować między miastami – podkreśla Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Pociągi, które zostaną dostarczone przez największego polskiego producenta pojazdów szynowych, będą wozić pasażerów na trasach Łódź Widzew – Łódź Fabryczna – Łódź Żabieniec – Zgierz oraz Łódź Widzew – Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska – Pabianice, a także na linii kolejowej łączącej Sieradz ze Skierniewicami.
O pociągach dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
Dzięki decyzji o zakupie dodatkowych pociągów Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie mogła dalej rozszerzać swoją ofertę. Zachęcamy naszych podróżnych do tego, by wybierali transport publiczny, czyli w naszym przypadku – kolej. Cieszę się, że naszą flotę 39 pociągów uzupełnią kolejne, które pozwolą nam zaspokoić potrzeby mieszkańców. Będziemy też mogli obsługiwać nowe relacje – zaznacza Jan Kotynia, członek zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Elektryczne zespoły trakcyjne od Pesy będą mogły poruszać się z prędkością sięgającą 160 km/h. Na pokładzie pomieszczą do 350 osób, z czego 160 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone m.in. w bezpłatne Wi-Fi, gniazda do ładowania elektroniki, klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz miejsca do przewozu rowerów i biletomaty.
Zakup nowych pociągów będzie kosztował 345 mln zł. Inwestycja uzyskała wsparcie finansowe w wysokości ponad 115 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Umowa w tej sprawie została podpisana z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 15 lipca br.
Sprawdź także:
- Pierwszy tramwaj PESA już z pasażerami w Tallinie!
- PESA Bydgoszcz SA testuje lokomotywę GAMA DualPower
- Bydgoszcz Gł.: PESA zaprezentowała pojazd szynowy dla Ghany
Autor: Damian Malesza
Fot. PESA