Niedawno wystartowała akcja edukacyjna PKP Intercity, której zadaniem jest edukacja pasażerów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Na ekranach w pociągach wyświetlane są filmy instruktażowe.
To klasyczny przykład tego, jak spółki przewozowe mogą wykorzystać swój potencjał w słusznej sprawie. Temat pierwszej pomocy wrócił na tapetę po wydarzeniach podczas Euro 2020, kiedy to duński piłkarz Christian Eriksen zasłabł i przeżył tylko dzięki szybkiej reakcji kolegów z zespołu, a następnie medyków. To uświadomiło nam, jak ważna jest umiejętność przeprowadzenia pierwszej pomocy.
Według danych statystycznych, tylko 19% Polaków jest pewnych swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Podstawy znane są 67%. To wciąż daje około ⅓ społeczeństwa, która potrzebuje wsparcia w zdobyciu umiejętności, które docelowo mogą ratować ludziom życie i nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Oby jak najrzadziej.
Jak wygląda akcja edukacyjna PKP Intercity?
W składach PKP Intercity pasażerowie mogą zapoznać się z animacjami o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. Wyświetlane są one na ekranach i wyświetlaczach w pociągach spółki. Oprócz animacji, w pociągach mają również zostać umieszczone plakaty informacyjne. Akcja edukacyjna przeprowadzana jest ze wsparciem merytorycznym Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego. W ramach niej pasażerowie mogą lepiej zrozumieć, jakie są podstawowe czynności, które ratują ludzkie życie oraz jaka jest ich prawidłowa kolejność. Materiały edukują w zakresie oceny przytomności poszkodowanego, sprawdzenia jego oddechu, sposobie wzywania służb ratowniczych, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy też w zakresie prawidłowej obsługi defibrylatora.
Celem akcji jest zbudowanie większej świadomości społecznej w temacie pierwszej pomocy oraz edukacja pasażerów i przygotowanie ich do tego, by w razie krytycznej sytuacji byli w stanie udzielić pomocy poszkodowanym osobom. Przeprowadzenie akcji latem zbiega się w czasie z największą eksploatacją składów, gdy ludzie podróżują na urlopy. Dzięki tej akcji, w trakcie podróży można połączyć przyjemne z pożytecznym.
Czy w pociągach PKP Intercity jest bezpiecznie?
W ostatnich latach poziom bezpieczeństwa w pociągach PKP Intercity znacznie wzrasta. Spółka co roku bada satysfakcję klientów i od 2013 roku do 2020 roku, ocena bezpieczeństwa w oczach klientów wzrosła aż o 45 punktów procentowych. Obecnie w 40 składach PKP Intercity znajdują się defibrylatory AED. Są one w 20 pociągach Pendolino oraz w 20 elektrycznych składach typu FLIRT. Sprzęt ten jest prosty w użytkowaniu, a szczegółowa instrukcja pozwala na niesienie pomocy nawet przez mało doświadczone osoby. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku zatrzymania krążenia, użycie defibrylatora zwiększa szanse na przeżycie z 3 do 75%. Obecnie aż 98% pracowników konduktorskich w spółce jest przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowej obsługi defibrylatorów AED. Takie szkolenia obowiązkowo odbywają również nowi pracownicy. Troska o bezpieczeństwo pasażerów idzie w parze z akcją edukacyjną, dzięki której pasażerowie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy.
Autor tekstu: Łukasz Głębocki
Źródło zdjęcia: www.intercity.pl
1 komentarzy
Brawo!