Sektorkolejowy » Na olimpiadę Chińczycy uruchomią automatyczny pociąg dużych prędkości

Na olimpiadę Chińczycy uruchomią automatyczny pociąg dużych prędkości

pzez Adrian

Kilka dni temu w Pekinie miała miejsce uroczysta prezentacja pociągu dużych prędkości o nazwie Fuxing. Będzie on wykorzystany w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podczas inauguracyjnej podróży pociąg jechał trasą łączącą Pekin z Zhangjiakou, miastem, które jest współgospodarzem tegorocznej olimpiady.

Pojazd może się poruszać z prędkością 350 km/godz. i może być sterowany automatycznie. Został wyposażony w ponad 2700 czujników kontrolnych, które pozwalają zbierać dane w czasie rzeczywistym i na tej podstawie dostarczać wytyczne do jego obsługi.

Pierwsza autonomiczna linia szybkiej kolei w Chinach została uruchomiona właśnie na trasie Zhangjiakou–Pekin w 2019 r. Dzięki temu czas podróży pomiędzy miastami skrócił się z ponad 3 godz. do 47 minut. Konstruktorzy pociągu zakładają, że zastąpienie maszynistów przez system autonomicznej jazdy na tej trasie zmniejszy zużycie energii przez pociąg nawet o 7%.

Na pokładzie pociągu jednorazowo może znaleźć się ponad 560 osób. Jeden z ośmiu wagonów został przystosowany do wykorzystania przez media. Jak podkreślają Chińczycy, jest to pierwszy na świecie szybki pociąg, w którym znajduje się studio umożliwiające transmisję na żywo z wykorzystaniem technologii 5G+4K/8K+AI.

Pociąg będzie wyposażony m.in. w urządzenia do oczyszczania powietrza, schowki na sprzęt narciarski czy miejsca na wózki inwalidzkie.

W okresie od 21 stycznia do 16 marca szybką koleją relacji Pekin–Zhangjiakou będzie kursować do 40 par pociągów olimpijskich. 170-kilometrową trasę w czasie olimpiady pociągi mają pokonywać w czasie 56 min.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4–20 lutego, natomiast XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie będą trwać w dniach 4–13 marca 2022 r.

Autor: Agata Sumara
Fot. CGTN

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz