Sektorkolejowy » PKP Intercity podnosi ceny biletów od 13 stycznia

PKP Intercity podnosi ceny biletów od 13 stycznia

pzez Adrian

Już od najbliższego czwartku (13 stycznia) bilety na podróże pociągami obsługiwanymi przez PKP Intercity S.A. będą droższe. Informację taką spółka przekazała w ubiegły piątek formie komunikatu opublikowanego na stronie internetowej.

Dlaczego rosną ceny biletów?

Podwyżki PKP Intercity tłumaczy dostosowaniem ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku, tj.:

rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz do oferty przewoźników regionalnych”. W komunikacie podkreślono, że „obecna aktualizacja to pierwsza systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013–2014

Przewoźnik w uzasadnieniu powołuje się również na sytuację rynkową, twierdząc, że w niektórych relacjach bilety na pociągi dalekobieżne są tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych, którzy realizują przewozy na tych samych trasach, jednak ich przejazdy trwają dłużej.  

Bilety nadal będą kategoryzowane według pięciu progów, jednak zwiększą się rabaty w trzech pierwszych kategoriach z obecnych 10, 20 i 30% do 15, 30 i 45%. Dwa progi, obowiązujące w pociągach EIP i EIC stanowią ofertę stałą – są to Promo Plus i Super Promo.

Przykładowe ceny będą się kształtować następująco:

Podwyżki będą dotyczyły również cen biletów okresowych, a stosowanie tzw. biletów taniomiastowych zostanie ograniczone ze względu na zakończenie modernizacji na niektórych z tras, na których były stosowane.

Koniec biletów weekendowych na korzyść multiprzejazdów w tygodniu

Wraz z wprowadzeniem nowego cennika przewoźnik rezygnuje z oferty biletów weekendowych. Jak podaje w komunikacie:

Dane sprzedażowe pokazały, że najczęściej były one wykorzystywane na podróż tam i z powrotem w szczytach przewozowych

W zmian wdrożona zostanie oferta Multiprzejazd i Multiprzejazd Max, obowiązująca od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. W tym czasie możliwa będzie dowolna liczba przejazdów na jednym bilecie. Jak czytamy w komunikacie:

Wybierając Multiprzejazd będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł

Autor: Agata Sumara
Fot. Krystian Barański

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz