Sektorkolejowy » W Bydgoszczy powstanie most tramwajowy nad Brdą

W Bydgoszczy powstanie most tramwajowy nad Brdą

pzez Adrian

Na początku lipca z firmą Trakcja S.A. została podpisana umowa na przebudowę układu drogowo-torowego wraz z budową dwóch mostów spinających rzekę Brdę. Jeden z nich posłuży do obsługi ruchu tramwajowego i będzie miał 255 m długości, a drugim (mierzącym 253 m) poprowadzony zostanie ruch samochodowy. Elementem tej samej inwestycji jest przebudowa węzła tramwajowego przy skrzyżowaniu ul. Toruńskiej i Perłowej – torowisko będzie zmodernizowane na długości 600 m linii dwutorowej.

Przebudowa torowiska i dwa nowe mosty w Bydgoszczy

Nowe mosty powstaną pomiędzy ul. Fordońską i Toruńską (w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego). Będą to konstrukcje zespolone stalowo-żelbetowe, każda utworzona z pięciu przęseł.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wraz z budową przepraw przez rzekę Brdę wiele zmian czeka też węzeł tramwajowy przy skrzyżowaniu ul. Toruńskiej i Perłowej. Na odcinku o długości około 600 m linii dwutorowej wzdłuż ul. Perłowej zmodernizowane zostanie torowisko biegnące w kierunku węzła Szarych Szeregów. Przewidziano tam wymianę podbudowy, torów oraz słupów trakcyjnych. Przebudowane ma być także skrzyżowanie z ul. Toruńską. Perony przystankowe zostaną zmodernizowane, a przystanki w ciągu ul. Toruńskiej przesunięte za rozjazdy tramwajowe, co ułatwi przesiadanie się do innych pojazdów.

Testowe układanie rozjazdów

Wykonawca poinformował, że w pierwszej połowie sierpnia na pętli Wyścigowa w Bydgoszczy przeprowadził test układania w torowisku rozjazdów nakładkowych, czyli rozwiązania umożliwiającego zachowanie przejazdu tramwajów.

Rozjazdy nakładkowe służą jako tymczasowy, objazdowy układ rozjazdowy, wykorzystywany szczególnie w czasie prowadzenia prac remontowych, zapewniający utrzymanie ruchu tramwajowego. Takie rozjazdy będą wykorzystane podczas przebudowy skrzyżowań ul. Kazimierza Wielkiego z Toruńską i Fordońską w ramach budowy nowych mostów.

Już niedługo, na początku września, mieszkańców czekają zmiany w organizacji ruchu w rejonie budowy.

Wykonawca przejął plac budowy w pierwszej połowie lipca, a zadanie o wartości blisko 154 mln zł ma zrealizować do jesieni 2023 r.

Autor: Agata Sumara
Fot. www.bydgoszcz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz