Sektorkolejowy » Modernizacja peronów w Kleszczelach i Suchowolcach

Modernizacja peronów w Kleszczelach i Suchowolcach

pzez Adrian

Rządowy Program Przystankowy zawitał na Podlasiu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły inwestowanie na Podlasiu w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Inwestycja ma na celu zwiększenie dostępu do kolei oraz poprawę warunków podróży dla pasażerów, którzy korzystają z usług kolei na trasie Białystok – Czeremcha. O krokach, które podejmują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w województwie podlaskim, aby podnieść atrakcyjność kolei w tym regionie, mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu:

„Konsekwentnie poprawiamy dostęp do kolei i walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym na Podlasiu. „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” zapewni dostępniejsze i wygodniejsze podróże pociągiem, dzięki czemu pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach”

Jak będą wyglądały nowe perony w Kleszczelach i Suchowolcach?

Nowe perony zostaną wyposażone w nowe wiaty oraz ławki. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów po zmroku przewidziano wydajne, energooszczędne oświetlenie LED. Na peronach pojawi się również czytelne oznakowanie oraz nowe gabloty informacyjne. Dla osób, których poruszanie się jest ograniczone, powstaną specjalne pochylnie, które ułatwią dostęp do kolei. Ponadto nowe perony będą wyższe, co ułatwi wsiadanie oraz wysiadanie z pociągów. Podróże staną się łatwiejsze również dla rowerzystów, gdyż zainstalowane zostaną także stojaki na rowery. Przebudowie ulegnie również infrastruktura w Suchowolcach, a dokładniej przejazd kolejowo-drogowy. Na skrzyżowaniu zainstalowana zostanie nowa sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Dzięki temu skrzyżowanie stanie się bezpieczniejsze. W kwestii inwestycji głos zabrał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:

„Wygodniejsze perony w Kleszczelach i Suchowolcach ułatwią dostęp do pociągów w kierunku Białegostoku i Czeremchy. Na Podlasiu, dzięki realizacji „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” dostosujemy do potrzeb podróżnych 17 przystanków. Mieszkańcy zyskują lepszy dostęp do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu”

Koszt inwestycji na Podlasiu

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., inwestycja będzie kosztowała 3,5 mln zł. Zgodnie z planem przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca roku 2022. O inwestycjach realizowanych w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” pisaliśmy już m.in.  TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz