Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie odebrały dwa pierwsze pociągi Elf 2

Koleje Dolnośląskie odebrały dwa pierwsze pociągi Elf 2

pzez Adrian

Nowe Elfy 2 trafiły na Dolny Śląsk dwa tygodnie przed czasem. Od 18 sierpnia 2022 r. pociągi będą obsługiwać ruch aglomeracyjny wokół Wrocławia.

Najnowsze pojazdy zakupione przez Koleje Dolnośląskie wyruszają na trasę przed czasem. Pociąg Elf 2 będzie jednym z dwóch największych elektrycznych zespołów trakcyjnych we flocie tego przewoźnika. Pięcioczłonowy pojazd o długości ponad 90 m został wyprodukowany przez bydgoską Pesę.

„Zakładaliśmy, że nowe Elfy 2 wejdą do rozkładów jazdy 1 września. Udało się jednak przed czasem – dzięki wspólnym staraniom zespołu Kolei Dolnośląskich i dostawcy – firmy Pesa. To dla nas ważne, bo wiemy, że nasi pasażerowie czekali na te nowoczesne i bardzo pojemne pojazdy” – mówił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pociągi Elf 2 będą wykorzystywane na linii z Wrocławia Głównego przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic – jest to pierwsza linia, która została włączona w sieć Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowe pociągi od Pesy są dostosowane do ruchu regionalnego i aglomeracyjnego” – podkreślał Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Jak wyglądają pociągi, które trafiły do floty Kolei Dolnośląskich?

Nowe, komfortowe pojazdy mają 250 miejsc siedzących. Łącznie mogą zabrać 540 osób. Pociągi Elf 2 są wyposażone klimatyzację, wtyczki USB oraz defibrylator AED. Pasażerowie mogą korzystać z bezprzewodowego internetu. Wygospodarowano także miejsce na przewóz roweru oraz dodatkowego bagażu. Wyznaczono również specjalne miejsca, które są przeznaczone dla wózków osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy typu Elf 2 mogą jeździć z prędkością do 160 km/h.

Pociągi wyprodukowane przez firmę Pesa Bydgoszcz będą kursowały głównie na liniach do Jelcza-Laskowic (obie trasy) oraz w kierunku Oleśnicy.

„Dzięki porozumieniu samorządów lokalnych z urzędem marszałkowskim w zakresie finansowania tej linii oferta połączeń będzie atrakcyjna dla mieszkańców pod względem częstotliwości i czasu przejazdu” – podkreślał Tymoteusz Myrda, członek zarządu UMWD odpowiedzialny za kolej.

„Bez partycypowania w kosztach wszystkich samorządowców nie bylibyśmy w stanie stworzyć oferty przewozowej na europejskim poziomie, a mieszkańcy największych aglomeracji naszego województwa musieliby tracić mnóstwo czasu, stojąc w coraz dłuższych korkach na drogach” – dodał.

Linia Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych przebiega przez Wrocław Sołtysowice i Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic. Jest finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, przy współudziale miasta Wrocław, gminy Czernica oraz miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Pozwala ominąć korki i dojechać do centrum Wrocławia z osiedli Wojnów czy Strachocin w ok. 30 min – zdecydowanie szybciej niż samochodem.

Więcej o pociągach Elf 2 zamówionych przez Koleje Dolnośląskie pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Koleje Dolnośląskie S.A

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz