Sektorkolejowy » Porozumienie pomiędzy Pesą a Kolejami Dolnośląskimi podpisane. Nowe Elfy wzbogacą tabor przewoźnika

Porozumienie pomiędzy Pesą a Kolejami Dolnośląskimi podpisane. Nowe Elfy wzbogacą tabor przewoźnika

pzez Adrian

Koleje Dolnośląskie kupują pociągi Elf 2

Koleje Dolnośląskie podpisały z Pesą porozumienie, które dotyczy zakupu pociągów pasażerskich Elf 2. Przewoźnik będzie mógł pochwalić się największą flotą pojazdów tego typu na terenie Polski – 25 sztuk, których łączna wartość to 726 mln zł brutto.

„Systematycznie rozszerzamy sieć połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Nasz samorządowy projekt przejmowania od państwa nieczynnych dotychczas linii i przywracania ich do ruchu pasażerskiego jest zaawansowany i wymaga stałego rozwijania taboru naszego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich. Każdy nowoczesny pojazd Elf 2 będzie mógł zabrać na pokład nawet 540 pasażerów, dlatego idealnie odpowiadają one potrzebom mieszkańców Dolnego Śląska, którzy z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z kolei regionalnej”

– mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Szczegóły zamówienia

Podstawowe zamówienie Kolei Dolnośląskich na pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Elf 2, które było objęte dofinansowaniem z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, przewidywało także opcję dokupienia kolejnych 20 sztuk pojazdów. W marcu 2021 roku przewoźnikowi udało się podpisać umowę kredytową  z PKO Bankiem Polskim, która umożliwiła złożenie zamówienia na 8 kolejnych sztuk z opcji za 232,5 mln zł. W dniu 28 marca 2022 roku Kolejom Dolnośląskim udało się dopełnić kontrakt o kolejne 12 pojazdów, które kosztowały łącznie 348,5 mln zł.

„Wpisanie do założeń pierwotnego zamówienia prawa opcji rozszerzenia go aż na 20 kolejnych pojazdów było przemyślanym i – jak widać w obecnej rzeczywistości rynkowej – bardzo dobrym posunięciem. Dało ono możliwość złożenia dodatkowego zamówienia, które będzie realizowane od razu, a co najważniejsze, po bardzo korzystnych cenach”

– podkreślał Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

PKO Bank Polski umożliwił realizację kontraktu w całości

Koleje Dolnośląskie mogły nabyć kolejne pociągi pasażerskie Elf 2 dzięki podpisanej umowie z PKO Bank Polski. Przewoźnik uzyskał kredyt inwestycyjny w kwocie 255 mln zł i kredyt obrotowy w wysokości 30,5 mln złotych. Warto dodać, że udział własny Kolei Dolnośląskich wynosi minimum 8%, natomiast zabezpieczeniem są zakupione elektryczne zespoły trakcyjne Elf 2 i cesja z umowy przewozowej z UMWD.

Użytkownicy kolei, którzy korzystają z usług Kolei Dolnośląskich, będą mogli wygodniej podróżować dzięki współpracy przewoźnika z PKO Bank Polski. Należy podkreślić, iż finansowanie z kredytu, który został udzielony przez ten bank, będzie obowiązywało dopiero za dwa lata. Możliwe, że przez ten czas Kolejom Dolnośląskim uda się pozyskać dodatkowe środki z  Regionalnego Programu Operacyjnego lub Krajowego Planu Odbudowy.

„Elastyczność w finansowaniu tego projektu jest bardzo istotna, gdyż okres uruchomienia to dwa lata. Mogą pojawić się dodatkowe środki lub programy, które sprawią, że nie będzie konieczności wykorzystania całości sumy zakontraktowanej w roku ubiegłym oraz bieżącym”

– mówił Robert Ślawski, dyrektor makroregionu korporacyjnego PKO Bank Polski we Wrocławiu.

PKO Bank Polski podpisał wcześniej umowę z przewoźnikiem o konsolidację kredytów. Całkowita wartość umowy to 442 mln zł, a jej podpisanie umożliwiło zrealizowanie pierwszego zamówienia. Koszt jednego pociągu typu Elf 2 wynosi 29 mln zł brutto. Aktualnie kontrakt Kolei Dolnośląskich z Pesa Bydgoszcz jest warty około 726 mln zł brutto.

Koleje Dolnośląskie stają się posiadaczem największej floty pojazdów typu Elf 2 w Polsce

Pesa Bydgoszcz sumarycznie dostarczy przewoźnikowi z Dolnego Śląska 25 sztuk nowych, pięcioczłonowych pociągów Elf 2. Gama pojazdów Kolei Dolnośląskich wzrośnie do 88 pojazdów – 65% z nich będą stanowiły pojazdy elektryczne.

„Bardzo się cieszę, że nasze najnowocześniejsze i najpojemniejsze zarazem, bo aż 5-członowe pojazdy typu Elf 2, zdolne zabrać na pokład nawet 540 osób, trafią właśnie na Dolny Śląsk. Współpraca z Kolejami Dolnośląskimi od początku układa się pomyślnie i jestem przekonany, że tak pozostanie”

mówił Krzysztof Ździarski, prezes Pesa Bydgoszcz S.A.

Koleje Dolnośląskie przez realizację prawa opcji w całości stają się właścicielem największej floty (25 egzemplarzy) zespołów trakcyjnych typu Elf 2 w Polsce. Na drugim oraz trzecim miejscu pod względem ilości zamówionych egzemplarzy znajdują się Koleje Śląskie (21 sztuk) i Koleje Wielkopolskie (15 egzemplarzy).

„Sukcesywnie realizujemy cele związane z naszym priorytetowym zadaniem, jakim jest rozwój transportu kolejowego na Dolnym Śląsku. Dzięki zawartemu porozumieniu Koleje Dolnośląskie będą dysponowały największą flotą nowoczesnych pociągów typu Elf 2 w naszym kraju. Nowy tabor daje nam możliwość zwiększenia liczby połączeń kolejowych na terenie Dolnego Śląska”

– podkreślał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Pojazdy typu Elf 2 zaprojektowane przez Pesa Bydgoszcz mogą jeździć z prędkością do 160 km/h. W nowych pociągach znajduje się  250 miejsc siedzących. Łącznie mogą one zabrać ponad 540 osób.

Autor: Damian Malesza
Fot. Koleje Dolnośląskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz