Sektorkolejowy » Poznań Główny z nowymi numerami peronów, które mają ułatwić orientację pasażerom

Poznań Główny z nowymi numerami peronów, które mają ułatwić orientację pasażerom

pzez Damian

Nowa numeracji peronów zapewni dogodniejszą orientację na stacji Poznań Główny. Od niedzieli, 4 września, platformy oznaczone będą numerami od 1 do 11, bez odnośników literowych. Podróżni zyskają łatwiejszą informację i bardziej szczegółowe zapowiedzi głosowe. Na zmianę numeracji oraz przygotowanie systemu informatycznego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ok. 4,8 mln zł z budżetu.

Od niedzieli, 4 września 2022 r. (korekta rozkładu jazdy), na stacji Poznań Główny będzie obowiązywać nowa numeracja peronów. Perony będą ponumerowane od 1 do 11, bez oznaczeń literowych, rosnąco od wschodniej do zachodniej strony stacji (od centrum Poznania w kierunku Dworca Zachodniego i Międzynarodowych Targów Poznańskich) zgodnie z główną drogą dojścia na perony – przejściem podziemnym. Dodatkowy peron, który powstaje między obecnym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej, będzie oznaczony numerem 1, a kolejne platformy – następującymi po sobie numerami według schematu organizacji peronów na stacji Poznań Główny od 4.09.2022 r.:

 • Peron nr 1 – nowo wybudowany peron (od strony centrum Poznania)
 • Peron nr 2 – obecny peron nr 3
 • Peron nr 3 – obecny peron nr 2
 • Peron nr 4 – obecny peron nr 2a
 • Peron nr 5 – obecny peron nr 1
 • Peron nr 6 – obecny peron nr 1a
 • Peron nr 7 – obecny peron nr 4a
 • Peron nr 8 – obecny peron nr 4
 • Peron nr 9 – obecny peron nr 4b
 • Peron nr 10 – obecny peron nr 5
 • Peron nr 11 – obecny peron nr 6 (od strony Dworca Zachodniego i MTP)

Podróżni zyskają lepszą orientację – zgodnie z nową numeracją perony będą oznaczone rosnąco, według kolejności. Czytelniejsza organizacja pozwoli na sprawniejszą komunikację i bardziej intuicyjne dojście na pociąg.

Będą dogodniejsze zapowiedzi głosowe – numeracja peronów bez oznaczeń literowych umożliwi uzupełnienie komunikatów głosowych wygłaszanych na stacji o informację o sektorze peronu, przy którym zatrzymają się poszczególne wagony. Ułatwi to podróżnym korzystanie z pociągów.

Od końca czerwca na stacji sukcesywnie montowane są nowe oznaczeniaz docelową numeracją. Ustawionych zostanie ponad 300 tablic m.in. z numerami peronów, drogami dojść i planami stacji. Nowe oznakowanie zostanie odsłonięte w nocy z 3 na 4 września. Zmiany z wyprzedzeniem zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy i zawarte w przygotowanej wcześniej aplikacji systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny.

O nowej numeracji sukcesywnie informować będą m.in. czytelne plakaty w gablotach na peronach stacji Poznań Główny, a także Poznań Wschód, Poznań Starołęka, Poznań Górczyn i Poznań Garbary oraz na przystankach w obrębie Poznania (m.in. Poznań Junikowo, Poznań Podolany, Poznań Dębiec). Plakaty zostaną umieszczone również na stacjach i przystankach na terenie gmin Metropolii Poznań i w większych miejscowościach regionu. Przygotowano ulotki dla podróżnych i spoty informacyjne. Ułatwieniem dla pasażerów na stacji Poznań Główny będzie dodatkowe, czytelne oznakowanie na terenie stacji i dworca. Informację o zmienionej organizacji przesłano również do przewoźników, służb, samorządów i wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Podróżni zyskają nowy peron i lepszą komunikację

Zmiana numeracji związana jest z budową dodatkowego peronu i rozbudową przejścia podziemnego na stacji Poznań Główny.  Nowy peron, usytuowany przy budynku galerii handlowej, poprawi przepustowość stacji – umożliwi zwiększenie liczby połączeń z i do Poznania. Ponad 400 m, zadaszony obiekt, będzie mieć ławki i jasne oświetlenie. Dla dobrej orientacji przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Podróżni skorzystają z dodatkowego peronu w IV kw. br.

Dogodne dojście do nowej platformy zapewni rozbudowane o ponad 200 m przejście podziemne z wyjściem na ul. Składową. Tunel – prowadzący pod całą stacją – ułatwi dostęp do wszystkich peronów i pozwoli na dogodne dojście między wschodnimi a zachodnimi dzielnicami Poznania. Przygotowano ruchome schody do budynku dworca. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się będzie pięć wind, m.in. z rozbudowanej części tunelu na peron, z peronu do budynku dworca i przy Moście Dworcowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie „Dobudowa peronu na stacji Poznań Główny wraz z przebudową przejścia podziemnego” za ok. 111,6 mln zł ze środków budżetowych, z czego ok. 4,8 mln zł przeznaczono na zmianę numeracji peronów na stacji.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

zbyszek 20 sierpnia 2022 - 18:09

Nareszcie bo przez ostatnie lata od wybudowania nowego dworca to był istny armagedon.

Odpowiedz

Zostaw komentarz