Sektorkolejowy » Kolejarze kupują sprzęt i maszyny za 850 mln zł

Kolejarze kupują sprzęt i maszyny za 850 mln zł

pzez Patryk

Pochodzące z budżetu państwa środki w wysokości 850 mln zł spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.) przekazała swoim spółkom zależnym na zakup maszyn oraz sprzętu do prac utrzymaniowych i inwestycyjnych na sieci kolejowej. Zakupy mają być realizowane sukcesywnie do 2024 r.

Spółki kolejowe mają być bardziej niezależne od zewnętrznych wykonawców

Pieniądze trafiły do czterech spółek z Grupy Kapitałowej PKP PLP S.A.: Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej DOLKOM sp. z o.o., Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie sp. z o.o. oraz Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o. Jest to największe w historii dofinansowanie tych podmiotów. Dzięki przekazanym środkom ma się zwiększyć potencjał w zakresie utrzymania linii i w branży energetyki kolejowej.

Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK S.A., twierdzi, że zastrzyk finansowy pozwoli spółkom na większą samodzielność w procesie inwestycyjnym oraz sukcesywne przejmowanie usług utrzymaniowych, które są obecnie zlecane podmiotom zewnętrznym.

Jak podkreśla PKP PLK S.A., plany w odniesieniu do spółek zależnych wiążą się z rozwojem kompetencji w branżach: torowej, rozjazdowej i podtorza. Planowany jest także rozwój w obszarze energetyki kolejowej, napraw pojazdów kolejowych oraz rozbudowy baz i zaplecza serwisowo-technicznego.

Źródło zdjęcia: ITSnews
Źródło artykułu: www.plk-sa.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz