Sektorkolejowy » Akt oskarżenia wrocławskiej prokuratury ws. utrudniania przetargu PKP PLK S.A.

Akt oskarżenia wrocławskiej prokuratury ws. utrudniania przetargu PKP PLK S.A.

pzez Patryk

Wrocławska prokuratura regionalna skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia ws. utrudniania przetargu publicznego PKP PLK S.A. na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych

Oskarżonych jest 10 osób, a wśród nich pracownicy Instytutu Łączności Oddział we Wrocławiu oraz osoby współpracujące z konsorcjum, którego oferta nie została wybrana przez zamawiającego.

Jak podaje w komunikacie Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, „W toku śledztwa ustalono, że w wyniku ogłoszonego przez PKP PLK S.A. z/s w Warszawie przetargu na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., oskarżeni – pracownicy Instytutu Łączności Oddział we Wrocławiu oraz pracownicy i osoby współpracujące z konsorcjum, które uczestniczyło w przetargu, jednakże go nie wygrało, sporządzili nierzetelne naukowo opracowania dot. jednej z konkurencyjnych ofert, złożonej w toku w/w postępowania przetargowego przez firmę, którą w jego toku wyłoniono”.

Osoby, których dotyczy sprawa, oskarżone są o współdziałanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, utrudnianie przetargu publicznego, usiłowanie doprowadzenia spółki kolejowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 1 102 581 285,76 zł, jak i podmiotu biorącego udział w przetargu do niekorzystnego rozporządzenia kwotą 2 789 708 880 zł. Dodatkowo jedna z osób jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań na etapie postępowania przygotowawczego.

Jak wyjaśnia wrocławska prokuratura, dokumentacja opracowana przez Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu miała pozory opinii technicznych, zawierała błędy merytoryczne oraz tezy, które nie są naukowo uzasadnione. Opinie te wykorzystano w postępowaniu odwoławczym od wyniku przetargu ogłoszonego przez zamawiającego przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO). Przedstawienie nierzetelnej dokumentacji miało na celu doprowadzenie do unieważnienia wybranej oferty. Odwołanie zostało oddalone przez KIO.

Źródło zdjęcia: www.gov.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz