Kolej w Polsce powoli odżywa po latach zapaści, a młodzi ludzie coraz częściej interesują się kierunkami kształcenia do zawodów związanych z tym rodzajem transportu. Absolwenci szkół średnich po maturze mają możliwość starania się o przyjęcie na kierunki oferowane w bieżącym roku w sumie przez 34 wyższe uczelnie (publiczne i niepubliczne) w całej Polsce.
Jaki wybrać kierunek studiów po maturze?
Tegoroczni maturzyści mają dość bogaty wybór studiów ukierunkowanych m.in. na: transport kolejowy, budowę i eksploatację infrastruktury transportu szynowego, infrastrukturę komunikacyjną, transport multimodalny, inżynierię środków transportu, logistykę, środki transportu, prawo transportowe, ubezpieczenia transportowe.
Nabór na tego rodzaju studia prowadzą np. takie uczelnie, jak: Politechnika Poznańska, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska.
Rozwój rynku kolejowego
W całej Europie od lat obserwujemy znaczący postęp związany z wykorzystaniem kolei zarówno w transporcie towarów, jak i ludzi. Coraz więcej środków finansowych przeznaczanych jest na rozwój połączeń kolejowych, co wynika m.in. ze zmian w gospodarce przestawianej na bardziej ekologiczną. Wielką rolę w tym procesie ma właśnie do odegrania kolej, a kształcenie nowych kadr i ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie i utrzymywanie szeroko pojętej infrastruktury kolejowej, jest bardzo ważne. Dlatego możliwość podjęcia studiów na kierunkach dających szanse na związanie kariery zawodowej z koleją, jest dziś dosyć atrakcyjna.
Jak podkreśla dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, „Rozwój branży kolejowej zależy bezpośrednio od zaangażowania przyszłych specjalistów, którzy wiedzę oraz doświadczenie mogą pozyskiwać ze współpracy środowiska naukowego z przedsiębiorstwami rynku kolejowego”.
Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: https://liderzyinnowacyjnosci.com