W pierwszej połowie 2023 r. blisko 100-letni dworzec w Pucku (z 1928 r.) ma być oddany do użytku podróżnych po gruntownej przebudowie. Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Inwestycja o wartości blisko 11 mln zł brutto wpisuje się w program dworcowy na lata 2016–2023.
Jak zmieni się dworzec w Pucku?
W ramach przebudowy puckiego dworca zadaniem wykonawcy będzie m.in. przywrócenie obiektowi wyglądu, jaki nadali mu budowniczowie z początku XX w. Elewacja będzie ceglana, renowacji poddane zostaną łukowate nadproża z cegły umiejscowione nad oknami i nad drzwiami. Okna i drzwi zostaną odtworzone wg pierwotnych projektów sprzed blisko 100 lat. Na elewacji od strony miasta znajdzie się podświetlany zegar. Obiekt zyska też nową, delikatną iluminację.
Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń do obsługi podróżnych, w tym hol, poczekalnia, toalety, pomieszczenia kas biletowych. Wykończenie holu i poczekalni będzie nowoczesne, w odcieniach bieli i szarości z elementami cegieł, nawiązującymi do elewacji. Oświetlenie zaprojektowano w formie podwieszanych na linkach kwadratowych lamp z pasków LED.
Na parterze ulokowane zostaną pomieszczenia dla jednej ze spółek kolejowych, a lokal o powierzchni około 200 m2 będzie przeznaczony pod wynajem. Na piętrze dworcowego budynku również planowane są powierzchnie do wynajęcia.
Zmianie ulegnie także najbliższe otoczenie dworca. Poza ułożeniem nowej nawierzchni i zamontowaniem elementów małej architektury, zbudowana zostanie zadaszona wiata rowerowa. Na placu pomiędzy dworcem a wiatą zostanie wydzielony niewielki plac, na którym możliwe będzie ustawienie food trucków w sezonie letnim.
Prace budowalne wykona konsorcjum firm PBE Elbud Gdańsk S.A. i Modanta sp. z o.o. z Zielonki. Inwestycja jest jako element programu dworcowego o wartości około 2 mld zł, w ramach którego w latach 2016–2023 r. przebudowanych ma być łącznie około 200 dworców w całym kraju.
Autor: Agata Sumara
Fot. PKP