Sektorkolejowy » Dworzec kolejowy w Oleśnie odzyskał dawny blask

Dworzec kolejowy w Oleśnie odzyskał dawny blask

pzez Adrian

Podróżni mogą już korzystać z przebudowanego dworca kolejowego w miejscowości Olesno Śląskie. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację.

Dworzec w Oleśnie otwarty dla podróżnych

9 sierpnia 2022 r. miało miejsce otwarcie dworca w Oleśnie. Budynek, który pochodzi z 1923 r., przeszedł kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Odnowiono elewację dworca i jej detale architektoniczne. Odtworzono także stolarkę drzwiową i okienną. Budynek dworca zyskał także iluminację nocną, która podkreśla jego walory architektoniczne.

„Otwarcie dworca w Oleśnie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie opolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Olesna, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Na parterze budynku znajduje się przestrzeń obsługi podróżnych wraz z toaletami, hol – poczekalnię oraz pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową. Elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej ułatwia korzystanie z usług kolei. Pojawiły się także nowe ławki. Na parterze dworca kolejowego w Oleśnie znajduje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Na piętrze umiejscowiono tzw. mieszkania interwencyjne.

„Przebudowa dworca w Oleśnie to kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmuje przebudowę i budowę prawie 200 dworców w całej Polsce. Budynek dworca przy stacji Olesno Śląskie przeszedł kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru, dzięki czemu odzyskał swój historyczny blask, a jednocześnie stał się obiektem komfortowym, spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. To pierwszy obiekt w województwie opolskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który dołączy do dworców przebudowanych już w poprzednich latach przez PKP S.A.” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Oleśnie stał się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. zlikwidowano bariery architektoniczne, pojawiły się oznaczenia w alfabecie Braille’a i tablice dotykowe z planem dworca. Przygotowano także ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Dzięki inwestycji PKP S.A. dworzec stał się bardziej ekologiczny. W obiekcie zainstalowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, która ogranicza zużycie energii elektrycznej. Budynek dworca przeszedł termomodernizację. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody dba system BMS (Building Management System).

Przebudowa dworca w Oleśnie kosztowała 11,7 mln zł brutto. Inwestycja była finansowana ze środków własnych PKP S.A. Przygotowaniem dokumentacji projektowej zajęła się pracownia Sankon s.c. z Legnicy, a inżynierem kontraktu Biuro Inwestorskie Janusz Rybka z Wrocławia. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm Częstobud Sp. z o.o. z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane BUDPOL Sp. z o.o. z Jaskrowa.

O przebudowie dworca kolejowego w miejscowości Olesno Śląskie pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz