Podróżni jeszcze w te wakacje będą mogli korzystać ze zrewitalizowanego budynku dworca kolejowego w Oleśnie. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru.
Remont dworca kolejowego w Oleśnie
Budynek, który pochodzi z 1923 r., przeszedł generalny remont. Rewitalizacja dworca była realizowana z uwzględnieniem jego historycznego charakteru. Obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze podczas tegorocznych wakacji.
„Roboty budowlane na dworcu już się zakończyły. Obecnie trwają czynności odbiorowe oraz testy i uruchamianie systemów i urządzeń” – informuje Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA.
Elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi została poddana renowacji. Odtworzono je na wzór historycznych, tak samo, jak stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt zyskał także nową iluminację nocną. W ramach inwestycji PKP S.A. przebudowano również wnętrze dworca. Na parterze znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych, toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poczekalnia oraz pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową.
„Przestrzeń obsługi podróżnych została wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej” – podkreśla Bartłomiej Sarna.
Na parterze będzie funkcjonowało także biuro Straży Miejskiej oraz biuro Ośrodka Pomocy Społecznej. Na piętrze zlokalizowane zostaną mieszkania interwencyjne.
„W ramach przebudowy dworca wdrożono szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami – zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca i ścieżki wewnątrz obiektu dla osób niedowidzących lub niewidomych” – informuje rzecznik PKP.
Obiekt jest teraz bardziej ekologiczny. Budynek dworca kolejowego w Oleśnie przeszedł termomodernizację. Zamontowano także stolarkę okienną i drzwiową o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Obiekt został wyposażony w energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą, która pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Zakres przedsięwzięcia PKP S.A. obejmował także najbliższe otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia dostosowano do historycznego charakteru obiektu. O optymalny poziom zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody dba system BMS (Building Management System), który nadzoruje pracę urządzeń i instalacji na dworcu.
Wykonawstwo i koszt inwestycji w Oleśnie
Wykonawcą prac w ramach przedsięwzięcia PKP S.A. jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Damian Świącik z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego BUDPOL Sp. z o.o. z Jaskrowa. Dokumentacja projektowa została przygotowana przez pracownię Sankon z Legnicy. Całkowity koszt inwestycji PKP S.A. to 12,6 mln zł brutto. Odbiór dworca ma nastąpić za ok. 2-3 tyg.
Autor: DM
Wizualizacje: Polskie Koleje Państwowe S.A.