Sektorkolejowy » ZUE zbuduje w Jaworze bocznicę kolejową na potrzeby Mercedesa

ZUE zbuduje w Jaworze bocznicę kolejową na potrzeby Mercedesa

pzez Adrian

Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie bocznica kolejowa wraz z placem przeładunkowym i przyłączem elektroenergetycznym w rejonie południowo-zachodniej części podstrefy WSSE na użytek firmy Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Umowa z wybranym w przetargu wykonawcą, firmą ZUE S.A., została podpisana 19 lipca. Prace budowlane mają się rozpocząć za kilka miesięcy, a ich zakończenie planowane jest na rok 2024.

Bocznica kolejowa będzie przystosowana do rozładunku intermodalnego. Ma być wyposażona w dwa tory – każdy o długości 1100 m. Koszt inwestycji to prawie 46 mln zł.

Jak podaje WSSE, „Nowa infrastruktura transportowa będzie służyć przede wszystkim przyjaznej dla środowiska dystrybucji baterii elektrycznych z Jawora do fabryk Mercedesa na całym świecie”.

Cała sieć fabryk Mercedes-Benz przygotowuje się do produkcji pojazdów elektrycznych. Fabryka w Jaworze od 2020 r. produkuje baterie do hybrydowych wersji plug-in Klas C, E i S, a w 2021 r. zaczęły się prace nad systemami akumulatorów do kompaktowych Mercedesów EQA i EQB.

Autor: Agata Sumara
Fot. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz