W ubiegły tygodniu czeski producent wspólnie z MPK Wrocław zaprezentował najnowszy pojazd ForCity Plus 52T oraz autorski system antykolizyjny ACS. Pokaz odbył się w stolicy Dolnego Śląska – w miejscu, w którym dokładnie 20 lat temu pojawił się pierwszy w Polsce tramwaj czeskiego producenta. Na wydarzenie przyjechali przedstawiciele branży komunikacyjnej z całego kraju.
Jaki jest tramwaj ForCity Plus 52T?
ForCity Plus 52T to w pełni niskopodłogowy pojazd o długości 32 m i szerokości 2,5 m, osadzony na czterech wózkach – dwa skrajne są w pełni skrętne, wszystkie napędowe. Tramwaj zabiera do 243 pasażerów, z czego 70 na miejscach siedzących, rozwija prędkość do 70 km/h, a szybką wymianę podróżnych zapewnia 5 par drzwi dwuskrzydłowych. Kombinacja wózków skrętnych i częściowo skrętnych pozwala pojazdowi sprawnie pokonywać ciasne łuki i wąskie ulice zabytkowych centrów miast.
We wnętrzu zamontowano klimatyzację z ekologicznym czynnikiem chłodniczym, oświetlenie LED, 6 ekranów informacji pasażerskiej rozłożonych na całej długości pojazdu oraz łączność Wi-Fi. Co ciekawe design pojazdu doceniono nagrodą Red Dot Award.
20 egzemplarzy ForCity Plus 52T kursuje już po Pradze – docelowo flota stolicy Czech będzie liczyła aż 200 takich pojazdów. Jednostkę zaprezentowano wcześniej na targach TRAKO w Gdańsku. Wrocławski pokaz obejmował m.in. symboliczny „unboxing” tramwaju oraz praktyczną demonstrację systemu antykolizyjnego na przykładzie Škody 19T.
Wirtualny tunel przed tramwajem
Obok samego pojazdu sporą uwagę przyciągnął system antykolizyjny Škoda ACS opracowany przez Škoda Digital. Rozwiązanie łączy skaner laserowy LiDAR o zasięgu do 100 m, kamery oraz cyfrowe mapy torowisk. Na tej podstawie system generuje wirtualny tunel przed tramwajem i w czasie rzeczywistym identyfikuje w nim przeszkody – samochody, rowerzystów czy pieszych.
Od konkurencyjnych rozwiązań system Škoda ACS odróżnia sposób filtrowania danych. Tramwaj przechowuje w pamięci wcześniej zeskanowane trasy, a LiDAR porównuje bieżący obraz z zapisanym wzorcem – reaguje wyłącznie na to, co się zmieniło. Producent deklaruje, że taki mechanizm zapewnia bardzo wysoką efektywność systemu.
W sytuacji zagrożenia system ACS ostrzega motorniczego, a w skrajnych przypadkach samodzielnie inicjuje hamowanie awaryjne – dostosowując jego intensywność tak, by minimalizować ryzyko kolizji bez narażania pasażerów na gwałtowne szarpnięcia.
System działa już w tramwajach w Pradze, fińskim Tampere i czeskim Ołomuńcu. We wrocławskich pojazdach zainstaluje go firma Saatz – w ramach modernizacji 31 jednostek Škoda 19T oraz 8 Twistów od PESY (2010NW).
W stolicy Dolnego Śląska jeżdżą już pojazdy Škoda 16T i 19T – prezentacja 52T wpisała się zatem w wieloletnie partnerstwo czeskiego producenta z wrocławskim operatorem.








Autor: Damian Malesza
Fot. Bartosz Mokrzycki
Zobacz również: