Polskie Linie Kolejowe podpisały ostatnią w woj. łódzkim umowę w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2026”. Kontrakt dotyczy budowy dwóch parkingów w rejonie stacji Gomunice na linii Warszawa – Katowice. Przedsięwzięcie warte 1,16 mln zł brutto zrealizuje firma MM Projekt, a obiekty mają zostać oddane do eksploatacji pod koniec 2026 r.
Parkingi powstaną w dwóch lokalizacjach przy ul. Wojska Polskiego – po 35 stanowisk po każdej stronie przejazdu kolejowo-drogowego. 5 z nich przeznaczono dla osób o ograniczonej mobilności. Infrastrukturę uzupełni energooszczędne oświetlenie LED oraz stojaki rowerowe, wspierające multimodalność podróży. Po oddaniu do użytku obiekty zostaną przekazane samorządowi, który przejmie odpowiedzialność za ich bieżące utrzymanie.
Nowe zaplecze parkingowe odpowiada na rosnące potrzeby komunikacyjne mieszkańców powiatu radomszczańskiego. Ze stacji Gomunice pociągi kursują zarówno na południe – w kierunku Radomska, Częstochowy oraz Katowic – jak i na północ, do Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi czy Warszawy, co czyni tę lokalizację atrakcyjnym węzłem przesiadkowym dla codziennych dojazdów.

Ponad tysiąc miejsc parkingowych w Łódzkiem
Inwestycja w Gomunicach domyka łódzki rozdział programu przystankowego, w ramach którego przy 21 stacjach i przystankach w woj. łódzkim powstanie łącznie ponad 1 tys. miejsc parkingowych o łącznej wartości ok. 15 mln zł. Część obiektów jest już użytkowana – kierowcy parkują m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie Południe, Kamieńsku, Rokicinach czy Jedliczu k. Zgierza. W trakcie realizacji pozostają inwestycje m.in. w Koluszkach, Skierniewicach, Łodzi Zarzewie, Zgierzu Rudunkach oraz Lipcach Reymontowskich.


Autor: Damian Malesza
Fot. PLK
Zobacz również: