Sektorkolejowy » Historyczny tramwaj 102N wraca do Poznania

Historyczny tramwaj 102N wraca do Poznania

pzez Adrian

We wtorek 25 października br. poznański wagon 102N w kremowo-zielonym malowaniu wyjechał na specjalnej lawecie z zajezdni tramwajowej Podgórze. Pojazd przez okres wakacyjny obsługiwał Krakowską Linię Muzealną. W tym tygodniu do Krakowa wróci wagon 4N, który kursował w Poznaniu.

Wymiana historycznych wagonów to rezultat współpracy spółek MPK Poznań i MPK Kraków. Wakacyjne przejazdy tymi tramwajami cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem.

„Bardzo ważne jest dla nas to, że wymianę wagonów bardzo pozytywnie ocenili mieszkańcy zarówno Krakowa, jak i Poznania. Tramwaje cieszyły się dużą popularnością podczas swoich kursów. To potwierdza, że warto podejmować takie inicjatywy. Mogę już dzisiaj zapowiedzieć, że na przyszły sezon Krakowskiej Linii Muzealnej mamy już pomysł na kolejną wymianę wagonów” – poinformował Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Wagon 102N został dostarczony do stolicy Wielkopolski w 1970 r. Ze względu na charakterystyczne kształty został nazwany „kanciakiem”. Na co dzień stacjonował w zajezdni Głogowska, a w swój pierwszy kurs wyjechał 14 stycznia 1970 r. (na linię nr 6). Kursował na niej  aż do 2001 r. Po wycofaniu z eksploatacji przeszedł gruntowny remont. Od 1 grudnia 2004 r. jest pojazdem historycznym.

Autor: Damian Malesza
Fot. MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz