Pociągiem na święta do Zakopanego
Od 22 grudnia 2021 roku pasażerowie będą mogli ponownie pojechać do Zakopanego pociągiem. Dzięki pracom modernizacyjnym na liniach kolejowych w kierunku Zakopanego czas podróży ulegnie skróceniu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w dniu 22 grudnia 2021 roku wraca bezpośrednie połączenie kolejowe na linii Kraków – Zakopane. Dzięki tej decyzji pasażerowie w okresie świąt oraz ferii zimowych będą mogli dostać się do stolicy Tatr pociągiem m.in. z takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Szczecin lub Gdynia (oferta obejmuje 14 relacji dalekobieżnych). Ponadto w ofercie zimowej przygotowano również 32 połączenia o zasięgu regionalnym, w ramach których do Zakopanego będzie można się dostać za pomocą kolei m.in. z takich miejscowości jak: Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Chabówka czy też Kraków.
Na kolejowej „zakopiance” pojedziemy sprawniej i bezpieczniej
W ramach prac modernizacyjnych obejmujących połączenie kolejowe do Zakopanego ulepszono aż 86 przejazdów. W trosce o bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych pojawiły się również nowe sygnalizatory świetlne i dodatkowe zabezpieczenia. Modernizacja kolejowej „zakopianki” obejmuje również:
- tory kolejowe
- sieć trakcyjną
- obiekty inżynieryjne
- przejazdy kolejowo-drogowe
- urządzenia, których zadaniem jest sterowanie ruchem kolejowym (SRK)
Wszystkie działania pozwolą na znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obrębie funkcjonowania kolei. Ponadto realizacja przejazdów kolejowych będzie przebiegała dużo sprawniej.
Etapowa modernizacja jednotorowej „zakopianki”
Prace modernizacyjne, które obejmują połączenie kolejowe do stolicy Tatr, są realizowane etapami. Odcinki z nowymi torami kolejowymi pojawiły się na relacjach:
- Skawina – Sucha Beskidzka
- Wyżna – Nowy Targ
- Osielec – Skawa
W rezultacie prac modernizacyjnych czas podróży z Krakowa do Zakopanego ma ulec skróceniu do około 2 godzin.
Podróże pociągami będą bardziej komfortowe oraz bardziej dostępne
Duża część prac modernizacyjnych miała za zadanie poprawić warunki podróżowania koleją. Pasażerowie będą mogli skorzystać z zupełnie odmienionych peronów m.in. w miejscowościach:
- Nowy Targ
- Pyzówka
- Raba Wyżna
- Lasek
- Sieniawa
Obecnie realizowane są również prace w Poroninie. Nowoczesną modernizacją peronów, która pozwoli na sprawne i bezpieczne podróże pociągami oraz zapewni wygodny dostęp do kolei pasażerom, których poruszanie się jest ograniczone, zajęła się firma FACRAIL ze Skierniewic. Zakres prac modernizacyjnych obejmował m.in.:
- rozbiórkę peronów
- budowę korpusu peronów
- odtworzenie peronów według kolejowej instrukcji Id-22
- wyposażenie peronów w nowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne
- realizacja czytelnego oznakowania
Dzięki pracom modernizacyjnym pasażerowie skorzystają z wyższych peronów, przez co wsiadanie oraz wysiadanie z pociągów będzie dużo łatwiejsze. Łatwiejszy jest również dostęp do informacji, a czytelne oznakowanie pozwala na sprawniejszy przebieg podróży. Dzięki nowemu oświetleniu poruszanie się po obszarze peronów jest bezpieczniejsze. W celu ułatwienia podróżowania pociągami osobom niedowidzącym skonstruowano specjalny system ścieżek dotykowych. Pojawiły się również usprawnienia dla osób, których poruszanie się jest ograniczone.
Finansowanie oraz planowany przebieg prac
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: „Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Generalnym wykonawcą inwestycji jest ZUE S.A. Zgodnie z planem prace w ramach tej inwestycji mają trwać do 2023 roku.
Remont stacji w miejscowości Lasek na Linii Kolejowej nr 99 Chabówka – Zakopane w wykonaniu FACRAIL
Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Byczkowski