Wdrożenie systemu zasilania 2×25 kV AC 50 Hz, efektywność energetyczna transportu szynowego oraz rozwiązania dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) – to główne wątki XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Modern Electric Traction (MET 2026), która odbyła się w dniach 11-13 maja 2026 r. w Warszawie. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK RP) oraz Instytut Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej zgromadziło przedstawicieli zarządców infrastruktury, inwestorów, środowiska naukowego i firm technologicznych z kraju i zagranicy. Patronat medialny sprawował Sektor Kolejowy.
Obrady zainaugurowali dr inż. Wawrzyniec Wychowański, prezes SITK RP, oraz dr inż. Jacek Paś, członek zarządu SITK RP i przewodniczący Rady Naukowej MET 2026. Kierunek merytoryczny konferencji wyznaczył prof. dr hab. inż. Adam Szeląg, przewodniczący Komitetu Programowego MET 2026 z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej.



Wyzwania energetyczne i wdrażenie nowego systemu zasilania
Centralnym punktem pierwszego dnia był panel dyskusyjny poświęcony statusowi wdrożenia systemu 2×25 kV AC 50 Hz na polskich liniach kolejowych, który wzbudził szczególne zainteresowanie uczestników. Perspektywę krajowego zarządcy infrastruktury przedstawił Radosław Burak Romanowski, dyrektor Biura Energetyki Polskich Linii Kolejowych (PLK), koncentrując się na zagadnieniach diagnostyki prewencyjnej urządzeń sieci trakcyjnej. Założenia systemu zasilania dla KDP omówił Marcin Kokoszka, dyrektor w Biurze Portfela Technologicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a wyzwania energetyczne programu inwestycyjnego spółki przybliżył Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK.



W debacie – prowadzonej przez dr. inż. Wawrzyńca Wychowańskiego i prof. Adama Szeląga – głos zabrali również Dirk Behrends z jednostki notyfikowanej EBC Eisenbahn-Cert, Ralf Klinge z Rail Power Systems, Łukasz Iwański z IWN Projekt, Cezary Lis z Hitachi Energy oraz Daniel Zakrzewski z Mikroniki.




Blok technologiczny uzupełniły prezentacje poświęcone wymaganiom Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI) i światowym doświadczeniom ze wdrożeń w projektach z zakresu KDP, architekturze sieci trakcyjnej oraz optymalizacji zasilania z wykorzystaniem technologii Rail SFC Hitachi Energy.
Wieczorną część programu zdominowała tematyka racjonalizacji zużycia energii. Bartosz Antkowiak z PESA Bydgoszcz zaprezentował koncepcję automatycznego prowadzenia pociągu (ATO) jako narzędzia systemowego zarządzania energią floty, a Piotr Wroński z Medcom przedstawił energooszczędne technologie energoelektroniczne wraz z doświadczeniami z ich zastosowania w trakcji 25 kV.



Panel dyskusyjny z udziałem Bartosza Antkowiaka z PESA Bydgoszcz, Piotra Wrońskiego z Medcom, dr. inż. Marka Sokołowskiego, członka zarządu ds. operacyjnych Metra Warszawskiego, Cezarego Lisa z Hitachi Energy, dr. inż. Pawła Koroblowskiego z PLK, prof. dr. hab. inż. Andrzeja Sikorskiego z Politechniki Białostockiej oraz Adama Gawłowskiego z Energometal Energetyka poprowadzili dr hab. inż. Marek Pawlik, prof. IK – zastępca dyrektora Instytutu Kolejnictwa, oraz dr hab. inż. Piotr Biczel z PGE Energetyka Kolejowa Operator.



Drugi dzień obrad: systemy zasilania, certyfikacja, nauka
Drugi dzień obrad objął sesje tematyczne skoncentrowane wokół analiz trakcyjnych i ich wpływu na system energetyczny (TSA), projektowania i eksploatacji sieci trakcyjnej dla KDP (OCS), podstacji trakcyjnych prądu stałego i przemiennego (TPS) oraz odnawialnych źródeł energii w transporcie zelektryfikowanym. Wymiar międzynarodowy konferencji podkreśliła prezentacja Antanasa Šnirpūnasa, ENE technical lead w RB Rail AS, poświęcona postępom elektryfikacji w projekcie Rail Baltica – jednym z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych regionu Morza Bałtyckiego. Aspekty certyfikacyjne podsystemu „Energia” przedstawili Edyta Gładysz i Dariusz Kamoda z CPK.



Istotnym akcentem programu była prezentacja polskiego rozwiązania – systemu sieci trakcyjnej typu YBZ-HSR, zaprojektowanego z myślą o prędkościach do 350 km/h, który omówił Łukasz Iwański z IWN Projekt. Problematykę ograniczania prądów błądzących w warunkach współistnienia trakcji stałoprądowej z systemem 2×25 kV podjęli mgr inż. Zygmunt Kulhawik i dr inż. Dariusz Pieńkowski z firmy KOLEN.
Po południu obrady przeniosły się do Gmachu Elektrotechniki Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej, gdzie odbyła się sesja akademicka. Zespoły badawcze Instytutu Elektroenergetyki zaprezentowały prace nad smart gridami trakcyjnymi, hybrydowymi magazynami energii oraz mikrosieciami podstacyjnymi. Dzień zwieńczyła wizyta techniczna w laboratoriach uczelni.



Wycieczka techniczna do Zajezdni Tramwajowej Annopol
Trzeci dzień konferencji poświęcono transportowi miejskiemu. Uczestnicy wzięli udział w wycieczce technicznej do Zajezdni Tramwajowej Annopol – jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Wizyta, zorganizowana we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego (ZTM Warszawa) oraz Tramwajami Warszawskimi, pozwoliła poznać zaplecze techniczne i organizację pracy warszawskiej komunikacji szynowej. Na miejsce uczestnicy dotarli dedykowanym tramwajem.








Program konferencji dopełniły kolacje integracyjne po pierwszym i drugim dniu obrad, sprzyjające nawiązywaniu kontaktów branżowych i wymianie doświadczeń.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Transportu Kolejowego (UTK), CPK, PLK oraz Instytut Kolejnictwa.
Partnerami MET 2026 byli:
- Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Hitachi (partner generalny)
- Rail Power Systems (partner złoty)
- Medcom Electrify (partner złoty)
- Mikronika
- Aktywizacja
- Zarząd Transportu Miejskiego z Warszawy (partner merytoryczny)
- FACtech (partner technologiczny)
Zachęcamy, by odwiedzić stronę internetową organizatora wydarzenia.












































































Autor: Damian Malesza
Fot. SITK RP
Zobacz również: