Sektorkolejowy » Z Wrocławia do granicy z Czechami koleją – umowa na studium wykonalności podpisana

Z Wrocławia do granicy z Czechami koleją – umowa na studium wykonalności podpisana

pzez Damian

62 km to długość nowej trasy kolejowej prowadzącej od m. Żarów pod Wrocławiem przez Świdnicę, Wałbrzych do Lubawki na granicy z Czechami, którą pociągi mają jeździć z prędkością do 250 km/godz. Jest to fragment tzw. szprychy nr 9, jednej z dróg kolejowych powstających na potrzeby planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zawarta dzisiaj (18 sierpnia) umowa dotyczy opracowania studium wykonalności.

Dokumentacja przedprojektowa powstanie w ciągu roku

Umowa o wartości 15,1 mln zł netto została sygnowana przez przedstawicieli spółki CPK oraz firmy BBF, którą wybrano do opracowania dokumentacji przedprojektowej odcinka linii dużych prędkości, łączącego stolicę Dolnego Śląska z systemem kolejowym naszego południowego sąsiada. Wykonawca ma dokładnie rok na realizację zadania.

Dostarczy zamawiającemu m.in. prognozy ruchu, analizy techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Kontrakt obejmuje także zgromadzenie dokumentacji geologicznej i map do celów projektowych. Na postawie rekomendacji wynikającej ze studium wybrany zostanie najlepszy wariant do realizacji.

Szprycha nr 9, której częścią będzie ten odcinek, docelowo poprowadzi ruch od Warszawy przez planowane lotnisko w gminie Baranów (na Mazowszu), Łódź, Sieradz, Wrocław, Wałbrzych do czeskiej granicy. Uruchomienie takiego połączenia pozwoli na bezpośrednie kursy pociągów ze stolicy czy Wrocławia do Pragi.

Kiedy trasa będzie gotowa?

Jak podaje CPK, pierwsze roboty budowlane po polskiej stronie mają ruszyć w 2023 r. Spółka zakłada również, że odcinek zostanie uruchomiony wraz z lotniskiem i podaje przy tym rok 2027. Równocześnie z ostatnich zapowiedzi zarządu CPK wynika, że budowa lotniska ma ruszyć dopiero w 2023 r.

Tzw. Program Kolejowy CPK opisuje budowę na terenie Polski blisko 1800 km nowych dróg kolejowych w latach 2020–2034. Wszystkie mają ułatwić dostęp do lotniska z każdego regionu kraju.  Wg danych przedstawionych na stronie internetowej spółki stan realizacji tych planów na bieżącą chwilę jest następujący: 0 km zrealizowanych, 0 km w trakcie robót budowlanych, 1220 km w trakcie prac przygotowawczych, 569 km planowanych.

Autor: Agata Sumara
Źródło zdjęć: cpk.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz