Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, chcąc przedostać się nad kilkunastoma torami kolejowymi z osiedla Kamienna na Przydworcowe, muszą korzystać ze starej, niewygodnej i niedostosowanej do potrzeb osób starszych czy niepełnosprawnych kładki. Właśnie rozpoczęła się budowa ponad 120-metrowego przejścia podziemnego, które ma zastąpić stary niefunkcjonalny obiekt. Spełni on oczekiwania pieszych, rowerzystów i innych osób przemieszczających się z wózkami, bagażami itp. Będzie gotowy za rok.
Nowa przeprawa podziemna poprowadzi ruch pod 14 torami, a jej budowa wymaga wykopów na głębokość ponad 4 m. Do przejścia będzie można dostać się windami i pochylniami. Zostanie ono połączone z budynkiem dworca. Z myślą o osobach niewidomych czy niedowidzących przewidziano oznakowanie naprowadzające.
Na razie mieszkańcy skarżą się na huk na budowie. Jak tłumaczą kolejarze, jest to związane m.in. z zabudową ścian szczelinowych stanowiących zabezpieczenie wykopów.
W Skarżysku powstanie nie tylko przejście podziemne. Zaplanowano również kompleksową przebudowę peronu przy zmodernizowanym dworcu (kilka dni temu w mieście zakończył się rozpoczęty w 2019 r. remont zabytkowego obiektu, zbudowanego w 1885 r.). W trakcie prowadzenia robót budowlanych ruch pociągów będzie odbywał się bez przeszkód.
Podziemne przejście budowane jest w ramach zadania pn. „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna” o wartości 44, 2 mln zł netto, z czego dofinansowanie unijne wynosi 37,7 mln zł.
Autor: Agata Sumara
Źródło zdjęć: skarzyskokamienna.naszemiasto.pl