Sektorkolejowy » Czy PKP PLK przejmie Trakcję?

Czy PKP PLK przejmie Trakcję?

pzez Damian

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w czwartek (19 sierpnia), że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zgłosiła do Urzędu zamiar przejęcia kontroli nad spółką Trakcja.

W oficjalnym komunikacie UOKiK podaje: „Zamierzona koncentracja ma nastąpić w formie przejęcia bezpośredniej kontroli nad Trakcja SA z siedzibą w Warszawie (Trakcja) przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA z siedzibą w Warszawie (PKP PLK), poprzez objęcie przez PKP PLK nowo wyemitowanych (w trybie subskrypcji prawnej) akcji serii E spółki Trakcja”.

PKP PLK S.A. należy w 86,4% do skarbu państwa, a pozostałe udziały spółki posiada PKP S.A. Została powołana w 2001 r. do zarządzania państwową siecią linii kolejowych o długości ponad 19 tys. km. W zakresie jej działalności znajduje się m.in. organizacja prac budowlanych, montażowych i konserwacyjnych na sieci kolejowej. Odpowiada także za zarządzanie ruchem pasażerskim i towarowym obsługiwanym przez ponad 70 przewoźników, jak również za opracowywanie i aktualizowanie rozkładów jazdy pociągów w całym kraju. Wg danych z lipca 2020 r. PKP PLK zatrudniała na koniec 2019 r. blisko 37 tys. osób.

Trakcja S.A. to jedna z największych spółek realizujących zadania w sektorze budownictwa infrastrukturalnego i energetycznego w Polsce. W sektorze kolejowym zajmuje się m.in. projektowaniem infrastruktury, budową i modernizacją torów, sieci trakcyjnych i systemów jej zasilania. Głównym zamawiającym usługi Trakcji jest spółka PKP PLK, dla której realizuje 90% zamówień. Z najnowszych kontraktów pozyskanych w Polsce można wymienić kontrakt z 11 sierpnia br. o wartości ponad 422 mln zł, obejmujący zadanie pn. „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa–Dorohusk na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap II”. W najbliższym czasie zarząd spółki planuje stać się czołowym graczem na rynku środkowoeuropejskim i rynku Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze swojej działalności.

Autor: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: Trakcja PRKiI

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz