Sektorkolejowy » Wystartowała rozbudowa zajezdni tramwajowej w Olsztynie. Wartość inwestycji to ponad 90,5 mln zł

Wystartowała rozbudowa zajezdni tramwajowej w Olsztynie. Wartość inwestycji to ponad 90,5 mln zł

pzez Adrian

W Olsztynie przybywa tramwajów, a dotychczasowa zajezdnia tramwajowa mogła pomieścić tylko 18 tramwajów, więc konieczna była rozbudowa obiektu. 18 lipca 2022 r. rozpoczęły się prace budowlane. Wykonawcą inwestycji jest Budimex w konsorcjum z KZN Rail.

Olsztyńska flota tramwajowa

Aktualnie tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie składa się z 27 pojazdów: 15 Solarisów Tramino oraz 12 Panoram produkowanych przez tureckie przedsiębiorstwo Durmazlar. W dotychczasowej zajezdni tramwajowej mieściło się jedynie 18 tramwajów. Pojazdy, które nie mieściły się pod zadaszeniem, są narażone na wpływ czynników atmosferycznych, przez co szybciej niszczeją i wymagają częstszych napraw.

Konieczność rozbudowy zajezdni tramwajowej w Olsztynie

W poniedziałek 18 lipca 2022 r. rozpoczęto prace przy rozbudowie bazy MPK Olsztyn przy ul. Kołobrzeskiej. Wykonawcy inwestycji zaczęli  od wyburzenia starych obiektów: zaplecza socjalno-magazynowego, myjni oraz warsztatu. Na ich miejscu powstanie nowoczesna hala postojowa dla tramwajów (z pięcioma torami), która będzie mogła pomieścić min. 16 tramwajów o długości 32,5 m oraz hala serwisowa z trzema torami. Zakres prac w ramach tej inwestycji obejmuje także budowę infrastruktury towarzyszącej jak np. układ drogowy, torowiska, zasilanie, trakcja.

Wykonawcą przedsięwzięcia za 90,5 mln zł jest Budimex w konsorcjum z KZN Rail. Inwestycja jest w 85% finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Warto przypomnieć, że przedsiębiorstwo Budimex S.A. kilka lat wcześniej budowało zajezdnię podczas realizacji I etapu inwestycji tramwajowej w Olsztynie.

„Dla nas ten projekt będzie szczególny, ponieważ od kilku lat uczestniczymy w przywróceniu tramwajów w Olsztynie. Na realizację mamy 18 miesięcy. Damy radę ukończyć ten projekt w terminach i zgodnie z oczekiwaniami zamawiającego” – mówił Mariusz Hurylski, dyrektor Oddziału Północnego Budimex S.A.

O rozbudowie zajezdni tramwajowej w Olsztynie pisaliśmy już m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: DM
Fot. MPK Olsztyn

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz