Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie otrzymają dodatkowe 24 mln zł dofinansowania

Koleje Dolnośląskie otrzymają dodatkowe 24 mln zł dofinansowania

pzez Adrian

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zwiększyło dofinansowanie dla Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik wykorzysta dodatkowe fundusze do spłaty zobowiązań kredytowych związanych z inwestycjami taborowymi.

Koleje Dolnośląskie sukcesywnie inwestują w tabor kolejowy. Przewoźnik przez ostatnie lata kupił 18 pojazdów: 12 pociągów elektrycznych oraz 6 hybrydowych. Inwestycje taborowe Kolei Dolnośląskich były realizowane z wykorzystaniem środków unijnych w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwotnie kwota dotacji wynosiła 85 mln zł. Centrum Unijnych Projektów Transportowych postanowiło zmienić kwotę dofinansowania na 108,9 mln zł.

„Dzięki dodatkowym środkom jesteśmy w stanie zmniejszyć swoje zobowiązania kredytowe związane z inwestycjami taborowymi. W elastyczny sposób podchodziliśmy do umowy z bankiem, dzięki temu nie będziemy musieli wykorzystać całości zakontraktowanej sumy” – informuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Dofinansowanie pozyskane przez Koleje Dolnośląskie zostało wykorzystane w projekcie „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”. Pojazdy zakupione w ramach tego zadania obsługują trasy:

  • Trzebnica – Wrocław Główny – Świdnica przez Sobótkę
  • Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny

„Widzimy, jak działania podjęte przez samorząd w ostatnich latach pozytywnie wpłynęły na rozwój kolei na Dolnym Śląsku. Zwiększenie taboru o nowe jednostki oraz reaktywacja nowych linii spowodowały, że zainteresowanie transportem kolejowym w naszym regionie ciągle wzrasta. Pieniądze pozyskane z ogólnopolskiego programu to wspólny sukces zarządu Kolei Dolnośląskich oraz samorządu województwa. Jest to kolejna cegiełka dla walki z wykluczeniem komunikacyjnym na terenie Dolnego Śląska” – podkreśla Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

O inwestycjach taborowych Kolei Dolnośląskich pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: DM
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz