Sektorkolejowy » Warszawa: Rozpoczęła się konferencja „Prawo kolejowe”

Warszawa: Rozpoczęła się konferencja „Prawo kolejowe”

pzez Damian

Dziś (27 marca br.) w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 134) odbywa się III edycja konferencji „Prawo kolejowe”. Wydarzenie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 1000. Prawnicy oraz specjaliści zajmujący się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem sektora kolejowego po raz kolejny spotykają się, by porozmawiać m.in. o inwestycjach liniowych, regulacjach prawnych, a także liberalizacji branży kolejowej.

O konferencji „Prawo kolejowe”

III edycja konferencji „Prawo kolejowe” jest organizowana przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) i Fundację ProKolej. Jej celem jest wymiana wiedzy oraz doświadczeń, a także integracja środowiska prawniczego działającego wokół branży kolejowej. Program wydarzenia składa się z dwóch bloków prezentacji oraz panelu dyskusyjnego.

Tematyka wydarzenia

Zakres tematyczny pierwszego segmentu prezentacji obejmuje kwestie związane z prawno-formalnymi aspektami otwartego dostępu w transporcie szynowym oraz nowelizacją rozporządzenia, które określa prawa i obowiązki pasażerów w ruchu kolejowym (rozporządzenie 1371/2007). Ponadto omówiony zostanie proces wdrażania interoperacyjności w kontekście przepisów prawa budowlanego.

Podczas drugiego panelu prezentacji prelegenci skupią się na problematyce Polskiego Ładu w sektorze kolejowym. Prelegenci poruszą również kwestie dotyczące zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości. Istotnym elementem tej sesji będą także regulacje w zakresie liberalizacji rynku kolejowego.

Motywem przewodnim panelu dyskusyjnego będzie współpraca w zakresie koordynacji inwestycji liniowych oraz i planów rozwoju przygotowywanych przez samorządy terytorialne. Przedstawiciele sektora kolejowego, a także specjaliści z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego omówią m.in. aspekty środowiskowe, kwestie związane z bezpieczeństwem oraz ochroną terenów, które są niezbędne do dalszego rozwoju kolei.

III edycja konferencji „Prawo kolejowe” ma charakter hybrydowy – odbywa się w siedzibie UTK oraz online za pośrednictwem platformy MS Teams. Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak konieczna jednak była wcześniejsza rejestracja.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Izba Gospodarcza Transportu Lądowego, Instytut Kolejnictwa, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych. Patronat medialny Konferencji objęła redakcja SektoraKolejowego.

O III edycji konferencji „Prawo kolejowe” pisaliśmy również TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz