Narodowy przewoźnik chce kupić 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) mogących poruszać
się z prędkością 320 km/h. Zainteresowanych dostawą pojazdów jest czterech wykonawców.
W grudniu 2025 r. PKP Intercity ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie dialogu konkurencyjnego, na dostawę 20 EZT wraz ze świadczeniem usługi ich utrzymania przez 30 lat, a także zaprojektowaniem oraz budową warsztatu utrzymania technicznego. Przewidziana została także możliwość domówienia dodatkowych 35 pojazdów. Do końca kwietnia 2026 r. producenci taboru mogli składać wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu. Etap ten, na prośbę producentów, został wydłużony do dnia 25 czerwca 2026 r. W tym terminie wnioski złożyli:
- Alstom Polska SA
- konsorcjum firm: Hitachi Rail STS S.p.A. (lider) oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA
- konsorcjum firm: Siemens Mobility sp. z o.o. (lider) oraz Siemens Mobility GmbH
- Patentes Talgo SL
W najbliższych tygodniach wnioski zostaną poddane dokładnej weryfikacji. Firmy, które złożyły prawidłowo dokumenty, zostaną zaproszone do kolejnego etapu, czyli dialogu konkurencyjnego, który pozwoli określić zakres zamówienia. Składanie ofert planowane jest na lipiec 2027 r., a rozstrzygnięcie postępowania przewidziano na październik 2027 r.
Nowy wymiar podróży
Nowe pociągi będą przystosowane do prędkości 320 km/h, a długość pojedynczego składu wyniesie około 200 metrów. PKP Intercity chciałoby, aby w pojazdach znalazła się przestrzeń pierwszej i drugiej klasy, strefa ciszy, strefa barowa lub restauracyjna, rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, udogodnienia dla rodzin z dziećmi czy miejsca do przewozu rowerów. Ostateczne rozwiązania zostaną ustalone podczas dialogu konkurencyjnego. W trakcie tego etapu omawiane będą także dodatkowe innowacje, które mogą jeszcze bardziej podnieść funkcjonalność i komfort podróży. Pojazdy mają posiadać homologację co najmniej na Polskę, Niemcy, Czechy i Austrię.
Szybsze podróże krajowe i międzynarodowe
Planowany rozwój połączeń obsługiwanych taborem dużych prędkości zakłada pełne wykorzystanie możliwości nowej infrastruktury oraz maksymalną synergię z linią „Y”, projektowaną dla prędkości co najmniej 320 km/h. Podstawowe zamówienie obejmujące 20 pojazdów zostanie skierowane przede wszystkim do obsługi tej trasy. W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie połączeń z wykorzystaniem linii „Y”:
- Warszawa – Łódź – Wrocław z częstotliwością co godzinę
- Warszawa – Łódź – Poznań – Szczecin z częstotliwością co dwie godziny
- Warszawa – Łódź – Poznań – Berlin z częstotliwością co dwie godziny
Zamówienie dodatkowych 35 pojazdów pozwoli na zwiększenie częstotliwości połączeń do co 30 min na trasach:
- Warszawa – Łódź – Wrocław
- Warszawa – Łódź – Poznań (naprzemiennie co godzinę do Szczecina oraz Berlina)
W ramach rozwoju siatki połączeń analizowane jest także wydłużenie części kursów – w cyklu czterogodzinnym lub dwugodzinnym – o dalsze odcinki międzynarodowe, w tym w relacjach Warszawa – Łódź – Wrocław – Praga oraz Warszawa – Łódź – Wrocław – Lipsk. Dodatkowo rozważana jest możliwość wykorzystania taboru dużych prędkości w przyszłości również na planowanej nowej linii kolejowej nr 5 w relacji Warszawa – Płock – Grudziądz – Gdańsk – Gdynia, co mogłoby wzmocnić ofertę szybkich połączeń Warszawy z Trójmiastem na nowej infrastrukturze.
Źródło: PKP Intercity
Fot. PKP Intercity – zdjęcie poglądowe
Zobacz również: