Dziś w warszawskim hotelu Focus Hotel Premium odbywa się VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa, organizowane wspólnie przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Wydarzenie koncentruje się na bezpiecznej realizacji prac inwestycyjnych oraz utrzymaniu obiektów infrastruktury kolejowej – zagadnieniach, których znaczenie rośnie wprost proporcjonalnie do skali prowadzonych na sieci kolejowej przedsięwzięć. Uczestnicy śledzą obrady zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem transmisji online.
Forum otworzyli dr hab. inż. Ignacy Góra, prezes UTK, oraz Filip Prusik-Serbinowski, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Uroczystym punktem inauguracji było XXI podpisanie Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Samo Forum, organizowane cyklicznie jako jedna z inicjatyw Deklaracji, gromadziło na przestrzeni siedmiu dotychczasowych edycji łącznie ponad 1300 uczestników.



Część szkoleniową – realizowaną w ramach unijnego projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego ABK II” – otworzył prezes UTK wystąpieniem o integracji działań UTK i GUNB na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej. Wnioski i rekomendacje dotyczące realizacji inwestycji i prac utrzymaniowych omówił Piotr Szczepaniak, dyrektor Departamentu Nadzoru UTK, a metody diagnostyki obiektów kolejowych przedstawił Grzegorz Stencel, zastępca dyrektora Biura Dróg Kolejowych Polskich Linii Kolejowych (PLK).
Przed uczestnikami Forum jeszcze m.in. wystąpienie Filipa Prusika-Serbinowskiego poświęcone decyzjom organów nadzoru budowlanego w kontekście utrzymania infrastruktury – ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków właścicieli i zarządców. Obowiązki utrzymaniowe, praktykę kontroli nadzoru budowlanego oraz najczęściej stwierdzane na infrastrukturze kolejowej nieprawidłowości przybliży Katarzyna Wróbel, dyrektorka Departamentu Inspekcji i Kontroli Budowlanej GUNB. Część prezentacyjną dopełni referat Kazimierza Mazana z Departamentu Usług Cyfrowych GUNB o zaletach Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB).
Zwieńczeniem Forum będzie moderowana przez Beatę Chmielowską dyskusja panelowa zatytułowana „Budowa, eksploatacja, utrzymanie – bezpieczeństwo w całym cyklu życia obiektu infrastruktury kolejowej”. Prowadzenie robót na czynnej infrastrukturze wymaga bowiem nie tylko kompetencji technicznych, ale również sprawnej organizacji pracy, właściwego monitorowania stanu obiektów i skutecznego zarządzania ryzykiem – a ósma edycja Forum stanowi okazję, by o tych wyzwaniach rozmawiać ponad podziałami branżowymi, w gronie zarówno kolejarzy, jak i przedstawicieli nadzoru budowlanego.
Razem tworzymy bezpieczną kolej
Sektor Kolejowy jako aktywny sygnatariusz „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Promując dobre praktyki, chcemy sukcesywnie podnosić świadomość wszystkich osób związanych z koleją.








Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejowy
Zobacz również: