Sektorkolejowy » W Wielkopolsce pojawią się nowe przystanki kolejowe. Perony w Słupcy w nowej odsłonie

W Wielkopolsce pojawią się nowe przystanki kolejowe. Perony w Słupcy w nowej odsłonie

pzez Adrian

Wielkopolska zyska lepszy dostęp do kolei

Jak informują  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pasażerowie podróżujący pomiędzy Warszawą a Poznaniem oraz na trasie Oleśnica – Chojnice będą mogli cieszyć się lepszymi warunkami podróży. Wszystko za sprawą nowej inwestycji w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”, która dotyczy budowy nowych przystanków kolejowych w Patrzykowie oraz Białężycach (o budowie nowego przystanku w Białężycach pisaliśmy już TUTAJ). Patrzyków, to miejscowość położona w gminie Kramsk przy linii kolejowej nr 3, która łączy Warszawę z Poznaniem. Budowa nowego przystanku w Patrzykowie usprawni dojazdy pociągiem, chociażby do Koła lub Konina. Zgodnie z planem ma on zostać umiejscowiony nieopodal skrzyżowania drogi biegnącej do miejscowości Żrekle z torami kolejowymi.

Lepsze warunki podróży dla użytkowników kolei

Nowe przystanki kolejowe zostaną odpowiednio przystosowane do potrzeb podróżujących. Łączenie podróży za pomocą różnych środków transportu stanie się prostsze dzięki nowym parkingom w okolicy przystanków. Ponadto przystanki zostaną wyposażone w stojaki rowerowe. Wyższe perony pozwolą na wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na przystankach pojawią się również wiaty, gabloty informacyjne oraz ławki. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących przewidziano wydajne oświetlenie. Pasażerowie, których poruszanie się jest ograniczone, będą mogli skorzystać ze specjalnych pochylni oraz ścieżek naprowadzających.

Modernizacja peronów w Słupcy

Zmodernizowane perony w Słupcy będą dłuższe oraz wyższe. Pasażerowie będą mogli czuć się bezpieczniej po zmroku dzięki nowemu oświetleniu LED. Ponadto nowe perony będą wyposażone w windy, ławki, wiaty oraz tzw. spoczniki. Przebudowie ulegnie również przejście podziemne. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obiekty zostaną oddane do użytku w roku 2023.

Należy nadmienić, iż w województwie wielkopolskim w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” figuruje 13 stacji oraz przystanków kolejowych na liście podstawowej, są to m.in.:

  • Koźmin Wielkopolski
  • Krotoszyn
  • Piła Fabryczna

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz