Sektorkolejowy » Białężyce zyskają nowy przystanek kolejowy

Białężyce zyskają nowy przystanek kolejowy

pzez Adrian

Przetarg na budowę nowego przystanku ogłoszony

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg, który dotyczy budowy nowego przystanku kolejowego w miejscowości Białężyce. Jest to niewielka miejscowość nieopodal Wrześni. Białężyce zamieszkuje kilkuset mieszkańców, natomiast należy podkreślić, iż mieści się tam duży zakład produkcyjny – fabryka marki Volkswagen.  Warto dodać, że jest to jeden z największych w Polsce zakładów tego typu. Inwestycja, której koszt wyniesie około 5 mln zł, będzie zrealizowana w ramach: „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Nowy przystanek ma ułatwić podróżowanie koleją pracownikom fabryki oraz mieszkańcom miejscowości Białężyce. Ponadto inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność regionu w oczach potencjalnych inwestorów. Zgodnie z planem użytkownicy kolei mają skorzystać z nowego przystanku kolejowego w Białężycach w roku 2023.

Lepsza dostępność kolei pomiędzy Chojnicami a Oleśnicą

Dostęp do kolei dla podróżujących ma zostać zwiększony nie tylko za pomocą nowego przystanku kolejowego w Białężycach. W Obłaczkowie pasażerowie mają skorzystać z dwóch nowych, wysokich peronów, które umożliwią wygodne wysiadanie oraz wsiadanie do pociągów. Ponadto wygodniejsze podróże ma zapewnić nowe wyposażenie peronów tj.:

  • wiaty
  • ławki
  • gabloty informacyjne
  • ścieżki naprowadzające, które ułatwią podróżowanie osobom niedowidzącym i niewidomym
  • antypoślizgowa nawierzchnia
  • specjalne pochylnie, które ułatwią podróżowanie osobom, których przemieszczanie się jest ograniczone
  • czytelne oznakowanie

Przebudowa peronów w kilku lokalizacjach

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., bardziej komfortowe podróże koleją mają zapewnić również prace modernizacyjne w Książnie, Orzechowie oraz Miłosławiu (linia kolejowa nr 281). Zakres prac ma obejmować przebudowę peronów w tych miejscowościach, które także zyskają nowe wyposażenie oraz rozwiązania, które znacznie ułatwią przemieszczanie się.

O inwestycjach realizowanych w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” pisaliśmy m.in. TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz