Bezpieczna kładka ułatwi komunikację pieszych
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o nowej inwestycji, która będzie realizowana w Lubartowie. W ramach przedsięwzięcia powstanie nowa kładka, która pozwoli na wygodniejsze przemieszczanie się pieszych nad linią kolejową, która przebiega przez Lubartów. To świetna wiadomość dla mieszkańców Lubartowa, gdyż dzięki tej inwestycji zyskają przejście na drugą stronę miasta w rejonie przebiegających torów. Ponadto planowane przedsięwzięcie znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa pieszych na tym obszarze.
Jak będzie wyglądać planowana kładka?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowe przejście nad odcinkiem kolejowym Łuków – Lublin w Lubartowie ma zostać umiejscowione pomiędzy przystankami kolejowymi Lubartów Słowackiego oraz Lubartów Lipowa. Planowana kładka ma pozwolić na sprawne i bezpieczne przemieszczanie się pieszych pomiędzy osiedlem Królów a osiedlem 3 Maja. 50-metrowa kładka ma zostać oświetlona za pomocą energooszczędnych lamp. Nowy obiekt będzie przystosowany do obsługi osób, których poruszanie się jest ograniczone. Dostęp do kładki z jednej strony zapewnią schody wraz z pochylnią, z drugiej strony dostaniemy się, korzystając z chodnika, gdyż wejście na kładkę będzie z poziomu gruntu.
Umowa na realizację projektu kładki podpisana
W dniu 23 grudnia 2021 roku doszło do podpisania umowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która obejmuje wykonanie projektu nowego przejścia nad torami kolejowymi. Koszt opracowania projektu kładki to 500 tysięcy złotych netto. W sprawie inwestycji zabrał głos Piotr Kaliszewski, Asystent Sekretarza Stanu Andrzeja Bittela:
„Podpisana dzisiaj umowa na projektowanie kładki to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i apelom mieszkańców Lubartowa. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych, modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla pasażerów. Mieszkańcy osiedli Królów i 3 Maja w Lubartowie zyskają dzięki temu dostęp do nowoczesnej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowana do końca 2023 r. kładka przyczyni się do rozwoju tego rejonu miasta. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”.
Terminy i wykonawstwo projektu
Projekt nowej kładki ma zostać wykonany przez przedsiębiorstwo YLE Inżynierowie Sp. z o.o. Ponadto firma ta ma zająć się również pozyskaniem koniecznych decyzji administracyjnych oraz złożeniem wniosków, które dotyczą finansowania przedsięwzięcia. Zgodnie z planem wykonawca projektu ma 8 miesięcy na realizację obowiązków. Koszt przedsięwzięcia to 500 tysięcy złotych netto. W roku 2022 po uzyskaniu wymaganych decyzji administracyjnych ma dojść do wytypowania wykonawcy prac budowlanych w ramach tego projektu. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:
„Budowa nowej kładki to część projektu »Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew« za ponad 90 mln zł (netto). Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020”.
Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.