Blokada transportu kolejowego węgla
W dniu 21 grudnia 2021 roku na Śląsku miała miejsce blokada kolejowych dostaw węgla z kopalni do elektrowni. Blokada to wynik niepowodzenia rozmów prowadzonych w Polskiej Grupie Górniczej, które dotyczyły płac. Spór zbiorowy w spółce dotyczył podniesienia średniej płacy do 8200 złotych (z dotychczasowych 7829 złotych). Blokada torów kolejowych, która uniemożliwiła wyjazd pociągów z węglem trwała całą dobę.
W jakich kopalniach doszło do zablokowania torów kolejowych?
W protestach wzięły udział następujące kopalnie:
- Chwałowice
- Piast-Ziemowit
- Jankowice
- Staszic-Wujek
- Marcel
- Halemba
- Bielszowice
- Mysłowice-Wesoła
- Rydułtowy
- Sośnica
Blokada objęła wysyłki węgla pociągami do elektrowni. Sprzedaż węgla do odbiorców indywidualnych przebiegała w normalny sposób. Związkowcy informowali, że blokada miała charakter ostrzegawczy. Ponadto zaznaczali, że nie planują blokad dłuższych niż 24 godziny, gdyż nie chcą wywołać znaczących zakłóceń, które mogłyby wiązać się z ograniczeniem dostaw prądu. Warto przypomnieć, iż w listopadzie z kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej średnio wyjeżdżało 49 pociągów z węglem w ciągu doby. Związkowcy zaznaczyli również, iż od dłuższego czasu pracują w ramach nadgodzin oraz w weekendy. Wynika to z wszechobecnego niedoboru surowców energetycznych oraz kryzysu energetycznego w Europie.
Autor: Damian Malesza
Fot. pap.pl
1 komentarzy
Narzekamy na Rosję za podwyżki cen gazu a nasi górnicy robią to samo ! odcić im ogrzewanie niech poznają co to jest , bo emeryt żyje za 2500 a im 7800 to mało !!!