Sektorkolejowy » Najdłuższa podróż pociągiem? Z Portugalii do Singapuru

Najdłuższa podróż pociągiem? Z Portugalii do Singapuru

pzez Adrian

2 grudnia br. otwarta została linia kolejowa łącząca Kunming w Chinach ze stolicą Laosu, Vientiane. Jej długość to 417 km. Otwarcie nowej linii w Laosie stworzyło możliwość odbycia najdłuższej podróży pociągiem, prowadzonej ciągłą trasą.

Tym samym, wyruszając z Lagos w południowej Portugalii do Singapuru i jadąc pociągiem przez 13 krajów (Portugalię, Hiszpanię, Francję, Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję (część europejska), Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Malezję i Singapur (część azjatycka), pokonuje się ponad 18,7 tys. km.

Przed otwarciem linii w Laosie najdłuższa podróż koleją była o około 2 tys. km krótsza i kończyła się w Wietnamie. Aby dostać się do Singapuru, pasażerowie musieliby złapać autobus z Sajgonu przez Kambodżę do Bangkoku – wylicza blogger Mark Smith (Seat61.com).

Jak szacuje Smith, pokonanie tej trasy możliwe jest w ciągu 21 dni z kilkoma postojami na noc. W tym czasie podróżnik musiałby też np. załatwiać formalności związane z pozyskiwaniem wiz czy dostać się na właściwe stacje kolejowe w poszczególnych miastach i zakupić bilety. Z jego wyliczeń wynika, że podróż taką można odbyć za około 1200 euro.

Autor: Agata Sumara
Fot.  The Associated Press

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz