Oficjalnie od 27 października 2023 r., po 46 latach mieszkańcy wielkopolskiego Konina doczekali się nowego dworca kolejowego. Budynek, który zastąpił dawny, szpecący miejską przestrzeń dworzec, to nie tylko nowoczesny punkt przesiadkowy dla pasażerów, ale również centrum handlowe. Inwestycja wyniosła około 55 mln zł.
Dworzec kolejowy i centrum handlowe „Dekada” już otwarte
Położony na międzynarodowej trasie Berlin-Moskwa (magistrala E20) Konin, po kilkudziesięciu latach doczekał się nowoczesnego Zintegrowanego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego. Choć podróżni z części dworcowej korzystali już od sierpnia, dopiero 27 października br. cała inwestycja została oficjalnie przekazana do użytkowania.
Podczas przecięcia wstęgi obecne były najważniejsze osoby zaangażowane w budowę dworca w Koninie. Wśród nich znaleźli się Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Aleksander Walczak, prezes Dekada S.A., Krzysztof Golubiewski, wiceprezes PKP S.A. oraz Przemysław Babczyński, prezes Xcity, która ściśle współpracuje z kolejami państwowymi.
– „Konin czekał na dworzec kolejowy z prawdziwego zdarzenia 46 lat. Teraz wreszcie można powiedzieć: mamy to! Dekada oraz nowoczesny dworzec kolejowy wprowadzą tutaj życie. Serce Konina zawsze będzie biło na Starówce, ale centrum miasta jest teraz tu, przy ul. Dworcowej. Jetem dumny z tego miejsca – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent miasta.
Dworzec to tylko początek dalszego rozwoju
Jak przewidują prezesi spółek odpowiedzialnych za budowę nowego dworca w Koninie, „Dekada” stworzy możliwość do dalszego rozwoju centrum miasta.
– „Jestem przekonany, że nasz projekt przyczyni się do dalszego rozwoju centrum Konina. Tak zawsze było w przypadku naszych wcześniejszych realizacji. Wkrótce na ul. Dworcowej i Kolejowej powstaną kolejne sklepy i do centrum miasta wróci życie. To życie, które tutaj niestety troszkę zamarło – powiedział Aleksander Walczak, prezes Dekada S.A.
W aktualnej perspektywie zarządca narodowej infrastruktury kolejowej wybudował lub wyremontował kilkadziesiąt dworców, ale koniński jest jednym z najnowszych i pierwszym połączonym z częścią komercyjną. Magistrat liczy, że nowy obiekt wpisze się w tkankę miejską i stanie się miejscem spotkań mieszkańców.
„Zawiadowca” pomnikiem przyrody
Podczas budowy Zintegrowanego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego, specjalną troską otoczono prawie 250-letni Dąb szypułkowy (Querkus robur) o imieniu „Zawiadowca”. Drzewo zostało uratowane przed wycinką dzięki inicjatywie mieszkańców, stając się w 2016 roku pomnikiem przyrody prawem chronionym. Jak widać na zdjęciach, został w pełni zintegrowany z nowoczesnym centrum handlowo-komunikacyjnym.
Autor: Jan Bytnar
Fot. JBCrew
Zobacz również:
- Dworzec kolejowy w Koninie otwarty dla podróżnych
- Konin: Przebudowa dworca kolejowego ma zakończyć się pod koniec września br.
- Trwa rozbiórka dworca kolejowego w Koninie
- Wielkopolskie: Jak zmieniał się dworzec kolejowy w Koninie?
1 komentarzy
Nadeszła wiekopomna chwila… w Koninie mocno uwalniane są: energia i dopamina😉 Miasto zmierza w kierunku nowoczesności. Oddanie do użytku publicznego zintegrowanego centrum komunikacyjnego (#PKP, #MZK, #PKS) jest ważnym krokiem naprzód! Stumilowym! Wszak w Koninie właśnie znajduje się #SłupMilowy – uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce. Ustawiony w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą, wskazuje od prawie tysiąca lat kierunek na Szlaku Bursztynowym Adriatyk-Bałtyk…
Gdy w 1953r. odkryto w okolicy złoża węgla brunatnego, nastał dla Konina czas prosperity. Do końca lat 50. XX wieku zbudowano elektrownię „Konin”, która jako pierwsza w 🇵🇱 jako paliwo wykorzystywała brunatne złoto. W kolejnych latach zbudowano Hutę Aluminium Konin, powstały kolejne elektrownie węglowe w Pątnowie i Adamowie , tworząc zespół energetyczny PAK (chyba wszystkim znany skrót z geografii) oraz kilka mniejszych zakładów. Po 1989 roku, w wyniku przemian gospodarczych i politycznych, doszło do wyniszczenia przemysłu konińskiego.
Kiedy ponad 15 lat temu przyjechałem w rodzinne strony mojej przyszłej Żony, wyczuwalny i wszędzie obecny był syndrom „byłego miasta wojewódzkiego” i niewykorzystanej szansy… Dziś miasto mocno stawia na młodych i przedsiębiorczych, rozwój i sposobność wykorzystania swojej dogodnej lokalizacji – samym sercu Polski, skąd w zaledwie 3️⃣ godziny można dotrzeć praktycznie do każdego miejsca w kraju. Nowe centrum komunikacyjne na pewno w tym pomogą. Konin – tu płynie energia!🔋