Sektorkolejowy » Trwa budowa wiaduktu nad torami w Warce – planowane otwarcie jesienią

Trwa budowa wiaduktu nad torami w Warce – planowane otwarcie jesienią

pzez Adrian

W Warce nad linią kolejową Warszawa – Radom powstaje nowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy bezpieczeństwo w ruchu pociągów oraz usprawni komunikację drogową w mieście. Wiadukt ma być gotowy jesienią.

Główna konstrukcja betonowa przeprawy jest już gotowa. Aktualnie wykonawca inwestycji PKP PLK układa płyty na przyczółkach, na których zostaną wylane warstwy nawierzchni drogowej. Trwa budowa dróg dojazdowych do wiaduktu. Powstają także 2 ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 730 (ul. Grójecka).

Nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Grójeckiej pomiędzy stacją Warka a przystankiem Warka Miasto. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu pociągów oraz samochodów, a komunikacja będzie przebiegała sprawniej. Obiekt o szerokości 13 m będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Rowerzyści i piesi będą mogli korzystać ze ścieżek. Nowy wiadukt oraz przebudowane drogi dojazdowe zyskają oświetlenie LED.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana w ramach projektu POIiŚ 5.1-3 pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom (LOT A, B, F)” Faza II.

Działania PKP PLK w Warce

Warto przypomnieć, że w marcu 2022 r. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe oddała do użytku nowy przystanek Warka Miasto, który jest umiejscowiony w centrum tej miejscowości – pomiędzy ul. Lotników i ul. Nowakowskiego. Pasażerowie pociągów korzystają z dwóch jednokrawędziowych peronów o długości 200 m, które są dostosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Wyposażono je w ławki, wiaty oraz jasne oświetlenie. Pojawiło się także czytelne oznakowanie oraz gabloty informacyjne z aktualnym rozkładem jazdy kolei. W pobliżu zamontowano stojaki rowerowe. Na przystanek można dotrzeć od strony miasta oraz  schodami i windami z wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej 731.

Więcej o inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Warce pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz