Sektorkolejowy » W Warce powstał nowy przystanek kolejowy

W Warce powstał nowy przystanek kolejowy

pzez Adrian

Kolej dostępniejsza dla mieszkańców Warki

W miejscowości Warka został wybudowany nowy przystanek kolejowy, który znajduje się pomiędzy ul. Lotników i Nowakowskiego. Nowy obiekt na linii kolejowej, która łączy Radom z Warszawą zapewnia lepszy dostęp do kolei. Pasażerowie pociągów będą mogli skorzystać z nowego przystanku od 13 marca 2022 roku. Przystanek Warka Miasto powstał w ramach inwestycji PKP PLK, która jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowanych zostało ok. 22 składów w ciągu doby (dni powszednie i weekendy), które będą podróżowały w kierunku Radomia oraz Warszawy. Czas podróży pociągiem do Radomia Głównego wyniesie do 45 minut, natomiast do Warszawy Zachodniej ok. godzinę.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek kolejowy w Warce?

Na przystanku Warka Miasto powstały dwa perony jednokrawędziowe perony do długości 200 metrów. Zostały one przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Perony wyposażono w wiaty oraz ławki. Pasażerowie będą mogli czuć się bezpieczniej po zmroku dzięki wydajnemu oświetleniu. Rowerzyści skorzystają z zamontowanych obok przystanku stojaków rowerowych. Podróże pociągami staną się łatwiejsze dzięki nowym gablotom informacyjnym, w których znajduje się aktualny rozkład jazdy kolei oraz czytelnemu oznakowaniu.

Do nowego przystanku kolejowego można dostać się od strony miasta. Przygotowano również windy oraz schody prowadzące z nowego wiaduktu drogowego.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek kolejowy Warka Miasto powstał w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmujących prace na linii kolejowej Radom – Warszawa. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach działań na tej trasie oddano już więcej przystanków kolejowych m.in.:

  • Gośniewice
  • Sułkowice
  • Krężel
  • Michalczew

Nowe oraz zmodernizowane przystanki kolejowe pozwalają na wygodniejsze podróże pociągiem. Warto dodać, że na jednotorowym odcinku trasy łączącej Warkę z Radomiem dobudowany został dodatkowy tor, dzięki czemu wzrosła sprawność przewozów.

Wartość działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmujących modernizację odcinków Warka – Radom i Czachówek – Warka to więcej niż 645 mln zł netto.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz