Sektorkolejowy » Tramwaje znów pojadą do Konstantynowa Łódzkiego. Rozpoczął się remont linii tramwajowej

Tramwaje znów pojadą do Konstantynowa Łódzkiego. Rozpoczął się remont linii tramwajowej

pzez Adrian

W poniedziałek 5 września 2022 r. ruszyły prace przy modernizacji linii tramwajowej, która łączy Łódź i Konstantynów Łódzki. Ostatni raz tramwaje kursowały tamtędy w 2019 r. Wartość inwestycji to ok. 81 mln zł

Tramwaje z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego przestały kursować w 2019 r. Ze względu na bardzo zły stan techniczny kursy na tej linii zawieszono. Właśnie rozpoczęły się prace remontowe, których zakres obejmuje: torowisko, zwrotnice, sieć trakcyjną, sieć trakcyjną, przystanki, odcinki ulic przylegające do linii oraz instalacje podziemne.

„Na pierwszym etapie wykonawca rozpocznie roboty rozbiórkowe i archeologiczne. W tym czasie zajęty będzie pas torowiska, ale czasowo zamykane będą krótkie odcinki pasa drogowego, który jest wykorzystywany m.in. przez autobusy komunikacji miejskiej. Robotników zobaczymy w rejonie skrzyżowania toru z ul. Juszczakiewicza. Następnie będą się oni posuwać w kierunku centrum Łodzi” – wyjaśnia dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Co ciekawe linia tramwajowa łącząca Łódź z Konstantynowem Łódzkim była jedną z najstarszych w Polsce, gdyż została uruchomiona w 1910 r.

Prace modernizacyjne będą realizowane na 7-kilometrowym fragmencie linii tramwajowej nr 43. Podzielono go na dwa odcinki – łódzki o długości ok. 2,8 km oraz konstantynowski. Pierwszy z nich obejmuje ul. Konstantynowską od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej, gdzie m.in. przebudowana zostanie jednotorowa linia wraz z trakcją, powstanie nowa podstacja wraz z wyposażeniem oraz zbudowane zostaną 3 nowe mosty nad rzeką Łódką. Na drugim z nich od ul. Przygranicznej do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim zbudowane zostanie nowe torowisko, a na mijankach pojawią się owe zwrotnice i instalacje do ich ogrzewania. Ponadto na jednotorowych odcinkach linii będzie funkcjonował zmodernizowany system sterowania ruchem. Na nowych peronach przystankowych powstaną bezpieczne ławki i wiaty.

Wykonawstwo i koszt przedsięwzięcia

Wartość całej inwestycji to ok. 81 mln zł, z czego ok. 56,5 mln zł będzie kosztował odcinek łódzki, a ok. 24,4 mln zł konstantynowski. Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum KEMY z MPK Łódź. Linia tramwajowa ma zostać oddana do użytku pod koniec 2023 r.

Autor: Damian Malesza
Fot. uml.lodz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz