Straż Ochrony Kolei na czas ferii zimowych zwiększa liczbę patroli, monitoruje mosty i wiadukty kolejowe, aby zapobiegać nieodpowiednim zachowaniom dzieci i młodzieży. Prowadzone całorocznie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. spotkania oraz instruktaże w szkołach przygotowują dzieci do właściwego zachowania na terenach kolejowych.
W czasie ferii patrole Straży Ochrony Kolej są częściej obecne w pociągach na stacjach i przystankach. Więcej funkcjonariuszy sprawdza okolice wiaduktów, mostów i stacji towarowych. Aby zabezpieczyć wyjazdy na wypoczynek patrole umundurowane i nieumundurowane SOK współpracują z Policją, Żandarmerią Wojskową i Strażą Graniczną.
W działaniach na rzecz bezpieczeństwa SOK wykorzystuje nowoczesny sprzęt, m. in. mobilne centra monitoringu, wyposażone w system kamer stacjonarnych i przenośnych, które zapewniają obserwację kilkukilometrowych odcinków linii kolejowej. W terenie działają patrole z psami. W akcjach wieczornych i nocnych wykorzystywane są lornetki termowizyjne i noktowizory.
Funkcjonariusze SOK przypominają, że w razie zagrożenia lub zdarzeń niebezpiecznych należy korzystać z numeru dyżurnego SOK: 22 474 00 00.
Edukacja PLK S.A. nie tylko na ferie
W ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez cały rok prowadzą działania edukacyjne w szkołach. Efektem spotkań, instruktarzy, zabaw edukacyjnych i wizyt na przejazdach kolejowo-drogowych mają być właściwe zachowania w obszarze linii kolejowych i ograniczenie niebezpiecznych sytuacji. Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa z PLK SA tylko w zeszłym roku przeprowadzili 1600 prelekcji edukacyjnych dla około 62 tys. dzieci.
Kolejarze przypominają o żółtych naklejkach PLK
Żółte naklejki, czyli dodatkowe oznakowanie przejazdów kolejowo-drogowych, znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
Źródło: PKP PLK S.A.