Sektorkolejowy » Skoda produkuje pociągi dla warszawskiego metra

Skoda produkuje pociągi dla warszawskiego metra

pzez Damian

Metro Warszawskie oczekuje na dostawę 37 składów pociągów Skoda Varsovia. Zamówienie, realizowane na podstawie umowy ze stycznia 2020 r., obejmuje w sumie 222 wagony, z czego 74 posiadają kabiny maszynisty, a 148 to wagony pośrednie. Jeden skład od czeskiego dostawcy pomieści w sumie do 1500 pasażerów stołecznego metra. Produkcja trwa, a poszczególne części nowych składów są sukcesywnie testowane i odbierane przez pracowników metra.

Jak podaje spółka zarządzająca metrem w stolicy, „Produkcja nowych pociągów metra dla Warszawy wchodzi właśnie w kolejny etap. Surowe, metalowe wnętrza wagonów już niedługo wyposażone zostaną we wszystkie znane pasażerom elementy wystroju. Estetyczna i funkcjonalna przestrzeń pozwoli na podróżowanie w bardzo komfortowych warunkach”.

Nowe wagony będą bardziej komfortowe

W każdym wagonie znajdzie się do 230 miejsc siedzących. W nowoczesnych składach przewidziano różne obszary dla podróżnych – np. strefa przeznaczona do dłuższych podróży posiada dwa rzędy 6-osobowych siedzeń oraz liczne ekrany informacyjne, natomiast strefa dla pasażerów podróżujących na krótkich dystansach znajduje się najbliżej drzwi wagonów i jest w niej najwięcej miejsc stojących oraz wiele uchwytów pozwalających zachować równowagę w czasie jazdy. Zaprojektowana została również przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, które wymagają dodatkowych zabezpieczeń, a także miejsce do przewożenia wózków, rowerów czy większych bagaży. Z myślą o konieczności wjechania wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim zainstalowane zostaną wysuwane rampy.
W każdym składzie znajdzie się też 46 wyświetlaczy informacyjnych.

Trwają odbiory poszczególnych komponentów składów metra

Pociągi Skoda Varsovia produkowane są w zakładach Skody w Ostrawie i Pilznie. Każdy z etapów produkcji podlega kontroli jakościowej oraz odbiorom prowadzonym przez pracowników metra. W sumie podczas realizacji całego zamówienia przeprowadzonych zostanie kilka tysięcy kontroli – podaje Metro Warszawskie.

Do tej pory odebrane zostały m.in.: pudła surowe, pudła pomalowane, przekładnia napędowa, silnik trakcyjny, sprzęgi, zestawy kołowe oraz ramy wózka. Niebawem rozpoczną się odbiory podzespołów, takich jak: okładziny wyłożenia wnętrza, siedzenia, odbierak prądu.

Dostawy nowych składów powinny ruszyć jeszcze w tym roku, natomiast ich zakończenie zgodnie z umową powinno mieć miejsce z końcem roku 2023.

Autor: Agata Sumara
Źródło zdjęć: UM Warszawa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz