Sektorkolejowy » Rail Baltica: w Zielonce tunel pod torami usprawnia komunikację

Rail Baltica: w Zielonce tunel pod torami usprawnia komunikację

pzez Damian

Od dzisiaj (23 grudnia) mieszkańcy Zielonki zyskali dodatkową bezpieczną przeprawę pod linią kolejową Warszawa – Białystok. Tunel pod torami i przebudowany układ drogowy usprawnia komunikację w mieście. To jeden z 12 obiektów na trasie Rail Baltica w woj. mazowieckim, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują za prawie 300 mln zł netto. Inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo na kolei jest dofinansowana z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

W Zielonce tunel pod torami jest już dostępny dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Ul. Inżynierska została połączona z ul. Leśną. Dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie usprawnia lokalny ruch drogowy i daje nowe możliwości dojazdu pomiędzy dwiema częściami miasta.

– Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A w Zielonce to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście. Środki z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” są efektywnie wykorzystywane dla budowy bezpiecznej i ekologicznej kolei. Wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Bezkolizyjny przejazd pod torami w Zielonce to dziewiąty obiekt z puli dwunastu, które budujemy na mazowieckim odcinku linii Rail Baltica, w ramach projektu współfinansowanego z udziałem środków Unii Europejskiej. Zwiększa się bezpieczeństwo na ważnej międzynarodowej linii, ale również sprawniejsza będzie komunikacja drogowa – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. eksploatacji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Bezkolizyjna przeprawa w Zielonce ma 100 m długości. Pod torami powstał tunel z jezdnią po jednym pasie ruchu w każdą stronę, ścieżką rowerową i chodnikiem.

Inwestycja PLK SA usprawniła też ruch drogowy w sąsiedztwie linii kolejowej. Dzięki budowie dodatkowego wiaduktu drogowego nad ul. Kolejową, możliwe było połączenie ul. Leśnej z ul. Słowackiego. Łącznie przebudowano ulice na odcinku ok. 600 m. Wartość prac przy wiadukcie to 33,8 mln zł.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz