Sektorkolejowy » Rail Baltica: kto zaprojektuje wileński węzeł kolejowy? Przetarg ogłoszony

Rail Baltica: kto zaprojektuje wileński węzeł kolejowy? Przetarg ogłoszony

pzez Damian

LTG Infra, zarządca infrastruktury kolejowej na Litwie, ogłosił przetarg, w ramach którego poszukuje projektanta wileńskiego węzła kolejowego. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na trzeci kwartał br.

Odnowa wileńskiego węzła kolejowego jest integralną częścią projektu Rail Baltica. Po przebudowie infrastruktura węzła ma być zdolna do obsługi około 2,3 mln pasażerów rocznie i przewozu 8,6 mln ton ładunków. Na węzeł składa się: wileński dworzec pasażerski, który docelowo stanie się międzynarodową stacją Rail Baltica dla przewozów pasażerskich, regionalne stacje na lotnisku w Wilnie oraz w miejscowości Landwarów, terminal intermodalny do obsługi przewozów towarowych, trasa pociągu towarowego o normalnym rozstawie szyn (1435 mm) oraz kolejowe odcinki dojazdowe.

Wybrany oferent będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie tych obiektów wraz z niezbędną dla nich infrastrukturą i obiektami, w tym takich jak: mosty kolejowe, wiadukty drogowe, zielone przejścia dla zwierząt, przejścia podziemne, kładki dla pieszych oraz tunele kolejowe, z których najdłuższy ma mieć 1,1 km długości. Hale stacji Wilno i Landwarów nie będą przebudowywane, jednak trzeba je dostosować do potrzeb pasażerów podróżujących koleją Rail Baltica.

W styczniu LTG Infra ogłosiła przetarg na przebudowę węzła kolejowego w Kownie oraz postępowania na projekt stacji regionalnych w miejscowościach Koszedary i Jewie. Podpisanie umów ze zwycięskimi firmami przewidziane jest na drugi kwartał br.

Rail Baltica to największy projekt infrastruktury kolejowej w historii krajów bałtyckich, który zapewni zelektryfikowaną dwutorową europejską linię kolejową wzdłuż całej trasy łączącej Warszawę, Kowno, Wilno, Poniewież, Rygę, Parnawę i Tallin. Całkowita długość międzynarodowej linii w krajach bałtyckich wyniesie 870 km, z czego 392 km na Litwie, 265 km na Łotwie i 213 km w Estonii. Długość linii na terenie Polski to 374 km. Trasę Rail Baltica pociągi mają przemierzać z prędkością do 160 km/godz.

Autor: Agata Sumara
Fot. railbaltica.org

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz