Sektorkolejowy » Przetargi na infrastrukturę przystankową na Podkarpaciu

Przetargi na infrastrukturę przystankową na Podkarpaciu

pzez Patryk

13 mln zł to szacowany koszt budowy i przebudowy infrastruktury przystankowej na Podkarpaciu. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiła przetargi, w ramach których ma powstać m.in. przystanek w Przemyślu, nowe perony na stacjach Hurko i Medyka oraz przejście pod torami w Żurawicy. Postępowania wpisują się w rządowy program przystankowy na lata 2021–2025.

Gdzie powstanie nowa infrastruktura przystankowa?

Nowy przystanek ma się pojawić w Przemyślu przy ul. Lwowskiej na trasie kolejowej Kraków Główny–Medyka. Z kolei na stacjach Hurko i Medyka zbudowane zostaną perony – w stosunku do obecnych zostaną przesunięte o około 500 m w kierunku Przemyśla, co wpłynie na ich lepszą dostępność dla pasażerów.

Na stacji Żurawica przewidziano budowę bezkolizyjnego przejścia pod torami, co ma wpłynąć na łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do pociągów.

Całą infrastruktura będzie budowana zgodnie z obecnie obowiązującymi na kolei standardami pod względem wygody i komfortu pasażerów, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ślepych i niedowidzących.

Całkowity szacunkowy koszt realizacji tych zadań to ponad 13 mln zł. Jak ostatecznie ukształtują się ceny, będzie wiadomo po otwarciu ofert. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest na 2023 r.

Kolejowy program przystankowy

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 uwzględnia w sumie 355 lokalizacji w całej Polsce, z czego na liście podstawowej znajdują się 173, a na liście rezerwowej 182 lokalizacje. Przewidziano w nim budowę 177 oraz modernizację 178 przystanków.

Na Podkarpaciu programem objęto dziewięć zadań z listy podstawowej w takich miejscowościach, jak: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Zaklików. Na listę rezerwową trafiły miejscowości: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada koło Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec, Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice i Kępie Zaleszańskie.

Autor tekstu: Agata Sumara
Autor zdjęć: Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz