Sektorkolejowy » Podkarpackie: Nowy peron na stacji Hurko

Podkarpackie: Nowy peron na stacji Hurko

pzez Damian

Na stacji Hurko wybudowano nowy peron, który od niedzieli 12 listopada został udostępniony podróżnym. Nowy obiekt zwiększa dostępność do kolei i ułatwia mieszkańcom komunikację. Inwestycję za blisko 3 mln zł netto zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Dzięki inwestycji PLK SA ze środków Programu Przystankowego, mieszkańcy zyskali peron na stacji Hurko w dogodniejszej lokalizacji, co oznacza lepsze możliwości podróży pociągiem, m.in. do Przemyśla. Nowy obiekt jest w standardzie, spełniającym oczekiwania wszystkich podróżnych – podobnie jak inne nowe lub zmodernizowane przystanki na linii nr 91 Kraków – Medyka.

– Rządowy Program przystankowy przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwia pasażerom lepszy dostęp do kolei. W Programie, na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych przeznaczono ponad 1 mld zł. Inwestycje uwzględniają 314 lokalizacji w całej Polsce, w tym na Podkarpaciu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Budowa nowych obiektów dla obsługi podróżnych, zwiększa dostępność komunikacyjną mieszkańców i służy poprawie ich warunków życia. Inwestycje PLK SA z Rządowego Programu wspierają rozwój kolei w regionach, m.in. na Podkarpaciu i zachęcają do korzystania z wygodnego, ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy peron na podkarpackiej stacji, odpowiednio wysoki – ułatwia podróżnym wsiadanie do pociągu. Komfort zapewnia wiata, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie. Obiekt dostosowano do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Przygotowano wygodne dojścia oraz system ścieżek dotykowych i pasów bezpieczeństwa.

Rządowy Program dla Podkarpacia

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W województwie podkarpackim, Rządowy Program obejmuje 10 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Chorzelów, Zaklików. Zrealizowano już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 7 zadań.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz